Oluf Host. Ogień w pędzlu

Duńczyk Oluf Host (1884-1966) jest nieustannie najbardziej znanym i najczęściej wspominanym malarzem na Bornholmie. Dzień w dzień, latem i zimą , tworzył swoje fantastyczne pejzaże niedaleko małego miasteczka Gudhjem. Wznosi się ono bardzo malowniczo nad morzem Bałtyckim, na północnym skalistym brzegu Bornholmu.

Oluf Host nie lubił podróżować i bardzo rzadko to robił. Dlatego to zdjęcie jest unikalne. Przedstawia Olufa (54 lata) z żoną Hedvig (51 lat) podczas podróży do Włoch w 1938 roku. Prawdopodobnie zostało zrobione w Anticolo Corrado, pięknym górskim miasteczku 100 km na wschód od Rzymu. Tutaj para spędziła swój mocno spóźniony miesiąc miodowy.
Oluf Host był wtedy u szczytu kariery.

Widok na zatokę i port Gudhjem, zachód słońca widziany przez bramę wjazdową farmy Bognemark, kominy wędzarni śledzi to często używane przezeń motywy.

” Zimowe słońce”.
Olej na płótnie, 29×48 cm. Obraz sprzedany za ok. 20 000 zł podczas aukcji w domu aukcyjnym Modern Art Bruun-Rasmussen w Kopenhadze, Dania. Pochodzi ze strony https://bruun-rasmussen.dk/m/

Na ponad 100 płótnach uwiecznił magiczne momenty szczególnego oświetlenia, barwy powietrza, śniegu, nieba i chmur nad Bornholmem. Hosta fascynowały barwy ognia, płomienie i żar. Straż Pożarna w Gudhjem informowała go o wszystkich pożarach okolicznych gospodarstw, by mógł czerpać inspirację do swoich prac. Widać to na obrazie otwierającym ten artykuł .


Pracę, życie i niezwykłą osobowość Olufa Hosta możemy poznać odwiedzając jego dawne atelier i dom Norresan z obszernym ogrodem. Znajduje się przy ulicy Lokkegade w Gudhjem, znajduje się tam wiele pamiątek i obrazów tego niezwykłego artysty.

Na zdjęciu obraz Olufa Hosta przedstawiający bramę wjazdową do farmy Bognmerk zimową porą. Farmę zakupił w 1935 roku i od tej pory stała się głównym motywem prac Hosta.

Zdjęcie pochodzi ze strony muzeum Ohmus

Zapraszamy do domu – muzeum Olufa Hosta na Bornholmie>>>