Muzeum Aaros, Dania.

Autor: Ólafura Elíassona

ARoS – tęczowe muzeum sztuki

Biały budynek muzeum sztuki w duńskim Aarhus ma kształt sześcianu o wysokości 43 m i szerokości 54 na 54 m. Został otwarty w 2004 roku, zaś siedem lat później uzyskał coś wspaniałego!

W 2011 roku dach muzeum zwieńczył gigantyczny, tęczowy pierścień wewnątrz którego można spacerować. Z oszklonego na kolorowo deptaku, roztacza się wspaniały widok na całe Aarhus. Autorem tej  niezwykłej, architektonicznej wizji jest Ólafura Elíassona, artysta znany na świecie, z takich świetlistych projektów. Your Rainbow Panorama od razu stała się atrakcją dla gości z całego świata.  ARoS jst jednym z największych muzeów w Europie, które tylko w 2017 roku, odwiedziło 980,909 osób. W dużej mierze, dzięki tej kolorowej instalacji, muzeum ARoS stało się drugim najchętniej odwiedzanym muzeum w Danii, zaraz po znanym Louisiana Muzeum w Humlebæk pod Kopenhagą.

Miejsce Sztuki


Dzięki tysiącom metrów kwadratowych powierzchni znajdujących się na dziesięciu piętrach, muzeum dysponuje teraz odpowiednią przestrzenią pozwalającą mu na wystawianie kolekcji 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik. Przed inauguracją nowego muzeum kolekcja powiększyła się o prace takich międzynarodowych artystów, jak: Bill Viola, Tony Oursler, Carsten Höller, Miwa Yanagi oraz James Turrell. Zakup tych prac był możliwy w dużej mierze dzięki przekazywanej przez 10 lat przez New Carlsberg Foundation darowiźnie w wysokości 40 mln DKK.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Zobacz więcej>>>