Skania, płd. Szwecja. Kraina pięknych plenerów i otwartych umysłów

Szwecja jest znana z otwartych umysłów, szczególnie w dziedzinie sztuki i wzornictwa.

Skania od lat stanowi centrum skandynawskiego designu, a wiele słynnych galerii i sklepów mieści się w Malmö i sąsiedniej Kopenhadze.

Ceramika z Hoganas w Skanii


Cały region obfituje w centra wzornictwa, sale wystawowe, ekspozycje designerskich mebli i wnętrz. Pracuje tu, a szczególnie w Österlen, regionie przesiąkniętym twórczą atmosferą, wielu artystów, zainspirowanych unikalnym światła i lokalnym kolorytem.


Wanas, Jacob Dahlgren, Primary Structure, 2011.


Ogród Sztuk i zamek Wanås


Miejsce to odwiedzali znani na całym świecie artyści, np. Yoko Ono i Roxy Paine, którzy zachłyśnięci tutejszą atmosferą, specjalnie dla Wanås stworzyli unikalną ekspozycję, zainstalowaną… w lesie. Podziwiaj sztukę zanurzoną w naturze, kup jedzenie w ekologicznym gospodarstwie rolnym, wstąp do sklepu i kawiarni, by napić się dobrej kawy i odpocząć.

Ogród Sztuk Zamek Wanas www.wanaskonst.se

Gloria Friedmann, Stigma, 1991. Photo: Anders Norrsell

Centrum formy/wzornictwa Malmö (Formagruppen)

Centrum formy/wzornictwa w Malmö jest miejscem, w którym spotykają się pomysły i projekty z dziedziny dizajnu i architektury. Odbywają się tu wystawy obejmujące wzornictwo przemysłowe, rzemiosło, projekty mebli i tkanin, architekturę, modę, projektowanie graficzne i ilustracje. Wstąp do sklepu i wybierz coś z najnowszych przykładów skandynawskiego dizajnu.

www.formdesigncenter.se


Malmö Konsthall

Malmö Konsthall jest jedną z największych w Europie ekspozycji sztuki współczesnej. Organizowane tutaj wystawy poświęcone sztuce międzynarodowej pokazują klasykę, sztukę nowoczesną i eksperymentalną. Rokrocznie odbywa się tu około dziesięciu różnych wystaw, które przyciągają ponad 200 tys. gości. Zorganizowano tu wystawy takich znanych artystów jak Edvard Munch, Van Gogh, Louise Bourgeois i David Shrigley.

www.konsthall.malmo.se

Zdjęcie główne: Jacek Lipka-Kadaj. Połączenie mostowo-drogowe między Danią i płd Szwecją (Skania)