Muzeum Jorn w Silkeborgu. Dania
Muzeum Jorn (dawniej Silkeborg Kunstmuseum) to muzeum sztuki w mieście Silkeborg na Jutlandii (Dania). Muzeum Jorn posiada kolekcje zebrane i opracowane przez słynnego duńskiego malarza Asgera Jorna od wczesnych lat 50. XX wieku aż do jego śmierci w 1973 r.
W rezultacie w muzeum znajduje się nie tylko najobszerniejsza kolekcja własnych prac Jorna, ale także tysiące obrazów, rzeźb i prac na papierze autorstwa innych artystów.
Przede wszystkim członków awangardowego ruchu artystycznego CoBrA oraz innych artystów międzynarodowych, którzy zainspirowali Jorna. Byli też jego pokrewnymi artystycznymi duszami, w tym między innymi prace Maxa Ernsta, Francisa Picabię, Fernanda Légera i Man Raya.
![](http://dania.home.pl/autoinstalator/wordpressplugins11/wp-content/uploads/2020/05/Museum_Jorn.jpg)
Historia i architektura
Historia Muzeum Jorn sięga 1940 roku, kiedy Muzeum Silkeborg i Stowarzyszenie Omegn dokonało pierwszych zakupów sztuki. W rocznicę urodzin Asgera Jorna, 3 marca 1982 r., Silkeborg Museum of Art przeprowadziło się do nowo wybudowanego kompleksu budynków na działce o powierzchni 8 000 m2 w pobliżu rzeki Gudenåen. Budynek został zaprojektowany przez architekta Nielsa Frithiofa Truelsena i został zainspirowany pracownią Constantin Brâncuși przed Centre Pompidou w Paryżu
Ze względu na ogromną międzynarodową kolekcję, własne zakupy oraz darowizn artystów i kolekcjonerów pomieszczenia były nieodpowiednie. Doprowadziło to do zbudowania aneksu w 1998 Tym samym powierzchnia wystawowa została powiększona do 3200 m2 wraz z wolną od światła dziennego galerią w piwnicy na wystawę prac na papierze.
![](http://dania.home.pl/autoinstalator/wordpressplugins11/wp-content/uploads/2020/05/193559_MuseumJorn_facade_aarhus_danmark_foto_museumjorn.jpg)
W 2010 roku muzeum przeszło generalny remont i zmieniło nazwę na Museum Jorn, Silkeborg.
Zaprojektowano nowoczesne forum Cobra, aby zwiedzający mogli zanurzyć się w obszernym materiale badawczym muzeum na temat Asgera Jorna, w mediach elektronicznych i książkach.
Po ponownym otwarciu i zmianie nazwy podkreślono, że muzeum będzie nadal kontynuować swoją obecną rolę. Wiele nowych inicjatyw wpisuje się w strategię reagowania na wizję Jorna dotyczącą muzeum i promowania artysty, który jest uważany za najważniejszego w Danii w XX wieku.
Kolekcje. Asgar Jorn i Per Kirkeby, grupa CoBra, awangardziści
W Muzeum Jorn znajduje się ponad 30 000 dzieł ponad 600 różnych artystów z całego świata, w tym obrazów, dzieł ceramicznych, grafik i rysunków. Wśród nich są: Per Kirkeby, Francis Picabia, Lucio Fontana, Pablo Picasso, Jean Arp, Max Ernst, Jean Dubuffet, Pierre Alechinsky, Georg Baselitz, Andreas Slominski and Erwin Wurm .
Kolekcja prac
Dwie duże ceramiczne ściany to dzieła podarowane przez Jeana Dubuffeta i Pierre’a Alechinsky’ego. Zwiedzających oglądają je na dziedzińcu muzeum. Tu też znajdują się również ceramiczne niebieskie kamienie zaprojektowane przez Erika Nyholma.
![](http://dania.home.pl/autoinstalator/wordpressplugins11/wp-content/uploads/2020/05/Museum_Jorn_-_Silkeborg_Art_Museum_-_The_Asger_Jorn_Collection_-_panoramio_-_Jens_Cederskjold.jpg)
Własna kolekcja muzeum obejmuje prace sięgające około 1900 r. Są to prace Johannesa Holbka, Juliusa Paulsena, Alberta Gottschalk oraz z następnych dziesięcioleci Jensa Adolfa Jerichau i Aksela Jørgensena.
Z drugiej połowy XX wieku pokazano prace Sonji Ferlova, Erika Ortvada, Franka Rubina, Paula Gernesa, Per Kirkeby i Richarda Winthera. Kolekcja zawiera także prace artystów z Europy Wschodniej.
Kolekcja muzeum obejmuje także współczesne prace Georga Baselitza, Andreasa Słomińskiego, Poula Gernesa i Pera Kirkeby’ego.
Wewnątrz znajdują się prace niektórych artystów, którzy zainspirowali Jorna:
Max Ernst, Francis Picabia, Le Corbusier, Fernand Léger, Man Ray. Sztukę duńską reprezentują Ejler Bille, Bjerke Petersen, Carl-Henning Pedersen, Egill Jacobsen, Henry Heerup i Wilhelm Freddie. Z grupy Cobra można wymienić (oprócz Asgera Jorna): Pierre Alechinsky, Karel Appel, Constant Nieuwenhuis, Reinhoud D’Haese, Theo Wolvecamp. A od lat 50. XX wieku: między innymi Enrico Baj, Jean Dubuffet, Pinot Gallizio, Wifredo Lam, Matta, Henri Michaux, Walasse Ting, Pierre Wemaëre i Group SPUR.
Może cię zainteresować: