Muzeum Louisiana, Dania

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana
– wyjątkowa interakcja między sztuką, przyrodą i architekturą

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana położone na wysokim brzegu cieśniny sundzkiej znajduje się w północnej części wyspy Zelandii. To największa z wysp Danii, na której leży Kopenhaga. Zaś muzeum znajduję się na północ, zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Danii. Z przeszklonych pawilonów muzeum oraz parku rozciąga się wspaniały, panoramiczny widok na pełne chmur niebo, które zlewa się z wodami cieśniny Øresund. Część muzeum stanowią rzeźby i ruchome elementy ustawione w nadmorskim parku, a interakcja między sztuką, przyrodą i architekturą jest naprawdę wyjątkowa.

Muzeum i architektura


Muzeum Louisiana zostało zaprojektowane przez J. Bo i V.Wolhert (1957-58) jako jedna całość – interakcja między sztuką, architekturą i krajobrazem. Wystawy w Louisiana są częścią czegoś, co moglibyśmy określić mianem „ducha miejsca“: czegoś dodatkowego, co daje nowe perspektywy, poczucie pełni życia i szczególne doświadczenie sztuki.

Stała kolekcja muzeum Louisiana liczy ponad 3000 prac i jest jedną z największych w Skandynawii. Placówka prezentuje prace stworzone po 1945 roku przez takich artystów, jak: Picasso, Giacometti, Dubuffet, Yves Klein, Andy Warhol, Rauschenberg, Henry Moore, Louise Bourgeois, Philip Guston, Morris Louis, Jorn, Baselitz, Polke, Kiefer oraz Per Kirkeby.

Program


Inspiracją dla programu wystaw w Louisiana jest MoMA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku – które na początku XX wieku zyskało zarówno dobrą, jak i złą sławę, poszerzając koncepcję sztuki nowoczesnej o architekturę, wzornictwo, fotografię, film itp. Z własnej inicjatywy, obok wystaw sztuki nowoczesnej, Louisiana od czasu do czasu organizuje wystawy poświęcone dziedzictwu kulturowemu i etnografii.

Międzynarodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej


Kiedy muzeum zostało otwarte w 1958 r. pierwotnym pomysłem było stworzenie miejsca, w którym prezentowana byłaby współczesna sztuka duńska. Jednak już po kilku latach muzeum zmieniło profil działalności i zaczęło prezentować sztukę międzynarodową. Od tego czasu bliskie stosunki z międzynarodowym światem kultury i sztuki są jednym z największych atutów Louisiana i jednym z głównych powodów, dla których możliwe jest organizowanie ważnych wystaw cieszących się międzynarodowym zainteresowaniem.

Miejsce spotkań i dom kultury


Louisiana jest zarówno muzeum, jak i domem kultury. Już samo skrzydło dla dzieci, które jest „artystycznym placem zabaw” dla naszych młodszych i najmłodszych gości, wnosi do muzeum wiele życia, a najważniejszą rolą muzeum w kulturalnym krajobrazie jest organizacja spotkań towarzyskich i dyskusji.

Otwarta, domowa atmosfera panująca w salach wystawowych, duży park, możliwość zrelaksowania się w kawiarni i sklepie a także liczne koncerty, wykłady i debaty organizowane wieczorami w sali koncertowej przyczyniają się do stworzenia pełnego życia domu – domu kultury w najszerszym tego słowa znaczeniu.

www.louisiana.dk