Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Malmo, Szwecja

Pomarańczowa alternatywa –  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Malmo

Z szarym, stonowanym kolorytem ulic szwedzkiego Malmo, niesamowicie kontrastuje, i to pod każdym względem Moderna Museet. To jedno z czołowych europejskich miejsc wystawienniczych sztuki nowoczesnej.  W budynku dawnej elektrowni z 1900 roku, mieści się słynne muzeum sztuki nowoczesnej – Moderna Museet Malmö, które jest po części uzupełnieniem głównego muzeum w Sztokholmie, a po części samowystarczalną, nieformalną i mocno eksperymentalną przestrzenią wystawienniczą. 

Placówka mieści się w niezwykłej przestrzeni wystawowej, zbudowanej na początku XX wieku elektrowni. Wzrok już z daleka przyciąga ostro-pomarańczowa fasada nowej dobudówki, wykonana z perforowanej metalowej siatki. Największym wyzwaniem związanym z projektem, oprócz osiemnastomiesięcznego terminu wykonania, była potrzeba dostosowania istniejącego budynku z cegły przemysłowej, do aktualnych wymogów, aby spełnić najwyższe międzynarodowe standardy dla przestrzeni do wystawiania sztuki. Wkrótce stało się jasne, że w rzeczywistości będzie tutaj potrzebny budynek w budynku, współczesny dodatek do istniejącej starszej części. Ta radykalna rekonstrukcja, dała szansę na coś nowego.

Wystawa w pomieszczeniu dawnej elektrowni. Zdjęcia©Agnieszka Blandzi

W pomarańczowej „dostawce”, mieści się nowe wejście, recepcja, kawiarnia i nowa galeria. Perforowana pomarańczowa fasada wprowadza interesujący, współczesny element do pofabrycznego otoczenia, przyciągając wzrok przechodniów. 

W wysokich, jasnych i przestronnych wnętrzach starej gazowni mieszczą się najdziwniejsze eksponaty sztuki współczesnej, które często mają kilkanaście metrów wysokości.

Kontrast artystycznych wizji z surową przestrzenią, topornymi schodami z żelaza, siatką ochronną pomalowaną na żółto daje bardzo ciekawy efekt.


Podczas często zmieniających się wystaw prezentowane są wybrane dzieła sztuki najbardziej znanych artystów współczesnych, a przez cały rok prowadzone są różne programy edukacyjne.

Strona www Muzeum>>>