Asger Jorn i grupa CoBra

Asger Jorn jest uważany za jednego z najwybitniejszych  duńskich  artystów. Jego obraz „In The Beginning Was The Image” („Na początku był obraz”, 1965 r )  osiągnął najwyższą cenę w historii duńskiego malarstwa podczas licytacji w domu aukcyjnym Christi. Został sprzedany za sumę 8 mln złotych (16,5 mln koron).

„In The Beginning Was The Image” („Na początku był obraz”, 1965 r ). Dzieło znajduje się w prywatnej kolekcji Canica Art Collection, należącej do norweskiego biznesmena Stein Erika Hagena

Asger Jorn urodził się 3 marca 1914 r w Vejrum, małej wiosce  w północno-zachodniej  część półwyspu Jutlandzkiego, zmarł w  1 maja 1973 r w Aarhus, pięknym duńskim mieści, również na Jutlandii. W czasie swego bogatego artystycznego życia stworzył ponad 2500 dzieł, takich jak obrazy, szkice, ceramikę, rzeźby, książki o sztuce, kolaże oraz instalacje naścienne – gobeliny.

Grupa CoBrA

Był współzałożycielem awangardowej  grupy abstrakcjonistów CoBra.  Powstała ona w Paryżu w roku 1948 podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Dokumentacji Sztuki Awangardy. Działała głównie w Brukseli do roku 1950. Należeli do niej malarze, pisarze i poeci z Danii, Belgii i Holandii. Nazwa została utworzona z pierwszych liter nazw stolic właśnie tych państw: COpenhaga, BRuksela i Amsterdam. Grupa wydawała czasopismo „Cobra”.

Powstanie grupy zainicjował właśnie Duńczyk Asger Jorn.

Założeniem artystów była swobodna i spontaniczna sztuka wyzwolona z wszelkich norm. Tworzyli oni obrazy surrealistyczne i abstrakcyjne w typie informel. Inspirowali się twórczością dziecięcą, osób chorych psychicznie, mitami oraz sztuką krajów pozaeuropejskich. Określani byli mianem Ostatniej Awangardy XX wieku (Willemijn Stokvis).

Willa w Albissola Marina

Jorn dużo podróżował. Z  względu na zdiagnozowana już w młodości gruźlicę, dużo czasu spędził w słonecznej Italii. Szczególnie upodobał sobie wybrzeże Liguryjskie. Wiele ciekawych dzieł zwłaszcza ceramicznych, powstało w jego willi w Albissola Marina (Savona). Gminie tej podarował swoje dzieła. I tak powstało urokliwe włoskie muzeum o nazwie „Casa Museo Jorn”

Wspaniała kolekcja sztuki współczesnej Museum Jorn  w Silkeborgu

Największa kolekcja dzieł Asgera Jorna – w tym jego ważna praca Stalingrad – znajduje się w Museum Jorn  w Silkeborgu na płw. Jutlandzkim (Dania). Muzeum założył sam Jorn gromadząc tam dzieła sztuki i organizując wystawy. W Muzeum Jorn znajduje się ponad 30 000 dzieł ponad 600 różnych artystów z całego świata, w tym około 100 obrazów oraz tyle samo dzieł ceramicznych, grafik i rysunków.

Zdjęcie główne: Asger Jorn w willi Albissola Marina, 1961 rok. Zdjęcie pochodzi https://www.museumjorn.dk/en/collections/about-asger-jorn/