Per Kirkeby. Ceglane konstrukcje

Per Kirkeby (1938 -2018) jest jednym z najbardziej wszechstronnych i znanych artystów skandynawskich. Prace Kirkeby są trudne do sklasyfikowania. Najczęściej są interpretowany jako nordycki ekspresjonizm.

Dzieła z cegły

W latach 80. Kirkeby stworzył  serię ceglanych rzeźb, między innymi w Norwegii, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii i Danii. Rzeźby z cegły to nie posiadające żadnej funkcji fragmenty architektury.

Zdj.: Per Kirkeby, rzeźba z cegły, 1994 r.
Cegła i polerowana miedź, wymiary 1340 x 480 x 500 cm.

Materialność kamieni łączy się tu z klasyczną surowością i nowoczesną abstrakcją. Przykładem dekoracji z  ceglanymi konstrukcjami i rzeźbami  z brązu  jest główna  biblioteki gminy Gentofte koło Kopenhagii, powstała  w 1987 roku. W tym  samym roku Kirkeby wykonuje kolejne ceglane konstrukcje w Monachium.

Dziś prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Art Institute of Chicago, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie oraz Louisiana Museum of Modern Art w Humlebæk w Danii. Bardzo duża kolekcja znajduje się w Muzeum Jorn w Silkeborgu.

Prace Pera Kirkeby są wysoko cenione na międzynarodowych aukcjach dzieł sztuki.

Stałą kolekcję ceglanych konstrukcji możemy zobaczyć w naturalnym otoczeniu parku, swoistego „lasu rzeźb” w Wanås Konst w Skanii, płd. Szwecja>>>

Per Kirkeby, Wanås, 1994. . The Wanås Foundation. Courtesy the artist.
Zdj: Mattias Givell/Wanås Konst. Czerwona cegła, beton, żwir wymiary , 500 x 1000 x 680 cm

„Drzwi do Luizjany”

„Drzwi do Luizjany”; „DSB (duńskie koleje państwowe) reklamują Luizjanę”. „Sztuka na peronie kolejowym”. „Stacja Luizjana”. Nagłówki te wypełniły lokalne gazety, kiedy w 1994 r. ustawiono ceglaną rzeźbę Pera Kirkeby’ego na stacji Humlebæk pod Kopenhagą.

„Drzwi do Luizjany” , zdj. Poul Buchard / Brondum & Co. Własność Louisiana Museum of Modern Art w Humlebæk, Dania.

Słynne „Dzwi do Luizjany” to rzeźba z cegły, ktora została zakupiona dzięki wsparciu Funduszu Olga i Esper Boel. Znajduje się na stacji kolejowej w miejscowości Humlebæk, około 20 minut jazdy pociągiem od Kopenhagii. Tu właśnie wysiada się, aby odwiedzić Luizjanę największe i najwspanialsze muzeum sztuki współczesnej w Skandynawii.

Tak oto Muzeum Louisiana przybyło na dworzec, a stacja stała się częścią muzeum.

Zdj, główne: Per Kirkeby, Wanås, 1994. Stała kolekcja w parku -lesie rzeźb w Wanås Konst w Skanii, płd. Szwecja. The Wanås Foundation. Courtesy the artist.
Czerwona cegła, beton, żwir wymiary , 500 x 1000 x 680 cm