Dziwny las, ogród i pałac pełen sztuki

Wanas, Skania, płd. Szwecja

Jeżeli macie ochotę zejść nieco dalej z utartego szlaku, polecam podróż na północ od Malmö – do Wanås. Pod nazwą kryje się iście wybuchowa mieszanka: średniowieczny zamek nad jeziorem otoczony lasem i parkiem angielskim kryjącym niesamowite rzeźby. Galeria sztuki współczesnej, ekologiczne gospodarstwo rolne, elegancki pensjonat i restauracja.

Zamek Sztuki Wanas – Piramida , dzieło Mattiasa Givella. Zdjęcie: © WanåsFoundation

Trudno w zasadzie opisać, jak wygląda ta kolekcja sztuki w plenerze. Jest zaskakująca i sprawia, że zwykły spacer staje się przygodą pełną nieoczekiwanych spotkań.

Wśród splątanych drzew, ścieżek, na trawnikach ogrodu, na środku jeziora napotykamy nagle kolosalnego pająka. Ogromne czerwone kule umieszczone wysoko w koronach drzew. Wielki srebrno-lustrzany obiekt odbijający przestrzeń, piramidę z drewnianych schodów, dom bez ścian, ale z drzwiami.

Kolekcja jest ciągle wzbogacana, a w tym momencie obejmuje około 70 unikalnych dzieł sztuki, które zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca przez artystów z całego świata, m.in. Yoko Ono, Ann Hamilton, Dänena Per Kirkeby, Roxy Paine, czy wielki pająk autorstwa Louise Bourgeoise.

Zdjęcie główne: Dan Graham, instalacja Two Different Anamorphic Surfaces, zainstalowana przed zamkiem Wanas w 2000 roku. Zdjęcie: © skane.com/sydpol.com