Olafur Eliasson – islandzki wizjoner

Olafur Eliasson – projektant szklanej fasady Opery Harpa w Reyjkjaviku


„O projektancie fasady w Reykjaviku mówią, że to islandzki artysta. Bo imię ma islandzkie, i nazwisko islandzkie, głoszące że jest synem Eliasa. I wraca tu czasem, by odwiedzić rodzinę. Olafur Eliasson jednak wyrósł i studiował w Danii, w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, a potem przeniósł się do Berlina. Tam też założył studio. Jego sztuka to zazwyczaj gra ze światłem i przyrodą. W londyńskiej Tate Modern stworzył słońce w głównym holu, w Nowym Jorku sztuczne wodospady.

W Polsce w warszawskim Parku Bródnowskim znajduje się jego Kalejdoskop, dzięki któremu można było zajrzeć do wnętrza ziemi. A na Krakowskim Przedmieściu stał przez kilka miesięcy jego szklany pawilon (3). W islandzkich rzekach (i nie tylko) rozpuszczał fluorescencyjne barwniki. To aktywista. Przywiózł z grenlandzkich fiordów góry lodowe, by zwrócić uwagę na ich topnienie.


Harpa w Reykjaviku przede wszystkim miała nie przytłaczać otoczenia. Powinna rozpływać się w wodzie, odbijać światło, niebo i masyw Esji po drugiej stronie fiordu. Jedni w kostkach Olafura widzą bazaltowe kolumny, inni kryształy lodu, a niektórzy nawet plaster miodu. Jedno jest pewne, latem promienie słońca a zimową porą światełka ledowe tańczą na fasadzie i przyciągają uwagę każdego przechodnia.”.


tekst pochodzi z rewelacyjnego bloga https://www.wapniakiwdrodze.pl/
Zobacz wspaniały blog i całość tekstu o Harpa w Reykjaviku!

https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK107304/fjordenhus#slideshow
1 of 30
Fjordenhus, 2009-2018 Vejle, Denmark Photo: Anders Sune Berg
https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK110888/in-real-life#slideshow
In real life, 2019 Guggenheim Museum Bilbao Photo: Erika Ede

Zdjęcie główne:
Your solidified flare, 2019
Photo: Jens Ziehe
https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK110914/your-solidified-flare#slideshow