Muzeum w Herning, Dania.

Splątane Rękawy na Jutlandii

W sercu półwyspu Jutlandzkiego, w niewielkim Herning znajdziemy muzeum sztuki współczesnej, w kształcie… splatanych rękawów białej koszuli. Możemy je podziwiać od 2009 roku.

Inspiracją dla projektu był silny związek miasta Herning z przemysłem włókienniczym i sztuką. Temat tkaniny pojawia się w całym projekcie, począwszy od kształtu budynku, który przypomina kilka splątanych ze sobą rękawów koszul widzianych z góry, a skończywszy na wykończeniach ścian. Podczas szalowania wykorzystano płachty z materiału, aby na zewnętrznych ścianach budynków zbudowanych z białego betonu uzyskać fakturę przypominającą tkaninę.

Architekt, autor projektu Steven Holl mówi: „część wystawianej obecnie kolekcji sztuki można również zobaczyć w starej fabryce koszul w Herning. Ten budynek z lat 60. został zaprojektowany w kształcie kołnierzyka koszuli i znajduje się po drugiej stronie ulicy “.

Centrum Sztuki w Herning po raz pierwszy mieści pod jednym dachem trzy odrębne instytucje kulturalne: Muzeum Sztuki w Herning, Midwest Ensemble oraz Socle du Monde. Nowe centrum ma być innowacyjnym forum łączącym sztuki wizualne z muzyką.

Projekt łączy krajobraz z architekturą w ramach jednopoziomowego budynku, w którym mieszczą się galerie dla wystaw stałych i czasowych, sala na 150 miejsc, sale prób muzycznych, restauracja, medioteka, pomieszczenia administracyjne oraz elementy żywego krajobrazu.
Celem projektu centrum była „kreacja specjalnego miejsca“.

Architektura wspaniale łączy się z krajobrazem. Dawne płaskie pole o powierzchni 40 000 m kw. zupełnie zmieniło swój wygląd: teraz znajdują się tu pokryte trawą wzniesienia i stawy zasłaniające parkingi i strefy usługowe; wzrok zwiedzających przyciągają oczka wodne, malowniczo odbijające promienie południowego słońca.

„To pomysłowe połączenie sztuki, światła i architektury stanowi odpowiednio dramatyczne tło dla wystaw…“ stwierdza Suzanne Stephens, z Architectural Record.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Więcej o Muzeum>>>