Muzeum Ordrupgaard koło Kopenhagi, Dania

WOCO/Ordrupgaard_-_Hall_Photographer_Tobias_Toyberg

Muzeum Ordrupgaard koło Kopenhagi jest w posiadaniu jednej z najciekawszych kolekcji sztuki francuskiej w Europie Północnej. Muzeum znajduje się zaledwie 8 km na północ od Kopenhagi i ma doskonałe połączenie szybką kolejką z centrum miasta.

Wieloryb koło Kopenhagi

W 2005 roku powierzchnia muzeum zwiększyła się dwukrotnie dzięki budynkowi Zahy Hadid. Jej zamiarem było stworzenia bardzo wyrafinowanej i plastycznej bryły, która prawie „unosi się“ nad pofałdowanym terenem. Mówi się, że nowy pawilon w Ordrupgaard przypomina wyrzuconego przez morze na brzeg wieloryba lub statek kosmiczny, który właśnie wylądował. Jednak niezależnie od naszych skojarzeń budynek ten doskonale wpisuje się w topografię terenu.

WOCO/Ordrupgaard_-_Hall_Photographer_Tobias_Toyberg

W wielu miejscach ściany muzeum są pochyłe i nieregularne. Hadid wykorzystuje mnóstwo kątów ostrych i rozwartych. Autorka projektu mówi: „jest 360 stopni, więc dlaczego mamy ograniczać się do jednego?“

WOCO/Ordrupgaard_-_Hall_Photographer_Tobias_Toyberg

Kolejną cechą charakterystyczną nowego pawilonu są duże powierzchnie szklane, które sprawiają, że wpływa do niego światło dzienne i od wewnątrz widoczna jest otaczająca go przyroda, co jeszcze bardziej podkreśla wrażenie, że budynek jest zintegrowany z krajobrazem.

O architekturze i wzornictwie w Ordrupgaard>>>


Mistrz duńskiego disajnu Finn Juhl i jego dom, muzeum FJ w Ordrupgaard >>>