Muzeum Arken koło Kopenhagi, Dania
Arken – Arka Muzeum Sztuki Współczesnej łączy ludzi i kultury
Jadąc pociągiem na południe od centrum Kopenhagi, szybko docieramy do nadmorskiej dzielnicy Ishøj, gdzie znajduje się niezwykłe Arken Museum of Modern Art, zbudowane w celu uczczenia przyznania Kopenhadze tytułu Kulturalnej Stolicy Europy w 1996 roku. Na brzegu morza, otoczona wydmami, wyłania się biała bryła przypominająca wyrzucony przez morze wrak statku. To właśnie Arken jednym z najlepszych przykładów współczesnego duńskiego dekonstruktywizmu. Zaprojektowana przez studenta architektury Sørena Lunda bryła łamie kanony kształtu, wprowadza iluzję i niespodziewane podziały przestrzeni.
Architektura muzeum jest niezwykła i odważna, jednak bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz otaczającej go piaszczystej plaży, wydm i morza. Latem zwiedzanie ARKEN dobrze jest połączyć z nadmorską wycieczką i spędzić swobodnie czas na pięknej plaża Ishøj Strand.
Muzeum – Arka łączy kultury
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN zostało otwarte 15 marca 1996 r. przez Jej Królewską Wysokość Małgorzatę II. Dzień ten poprzedziły lata politycznych działań mających na celu przekształcenie tej części południowej Kopenhagi w ważne miejsce dla duńskiego życia kulturalnego.
W zasadzie ARKEN jest naturalnym elementem rozwoju Kopenhagi. Już na samym początku procesu rewitalizacji miasta w latach 60. zachodnie i południowe przedmieścia Kopenhagi zostały uznane za najlepsze miejsce dla byłych mieszkańców śródmieścia. W związku z tym liczba mieszkańców tych przedmieść znacznie zwiększyła się w drugiej połowie XX wieku.
Tendencję tę wzmocnił napływ imigrantów do Danii. Południowe przedmieścia Kopenhagi stały się popularne w szczególności wśród osób pochodzenia kurdyjskiego, tureckiego i pakistańskiego. Po raz pierwszy w Danii pojawiły się duże, wielokulturowe dzielnice.
Zgodnie z duńską polityką kulturalną stworzenie instytucji, w której nowi mieszkańcy zachodnich przedmieść, mieliby możliwość bezpośredniego kontaktu z najwyższej klasy duńską i międzynarodową sztuką, było czymś naturalnym.
Od momentu założenia ARKEN robi wiele, aby podnieść jakość prowadzonej przez siebie działalności muzealnej i od 1997 r. zajmuje mocną pozycję wśród innych muzeów krajowych i międzynarodowych.
Projekt – dekonstruktywizm z morskimi elementami
Kiedy podjęto wszystkie decyzje i zabezpieczono środki finansowe, ogłoszono konkurs na architekta. Niespodziewanie wygrał go młody student architektury Søren Robert Lund. Zaprojektowany przez Lunda budynek muzeum inspirowanym dekonstruktywizmem, przypomina wrak statku osiadły pośród piaszczystych wydm.
Arken jest jednym z najlepszych przykładów współczesnego duńskiego dekonstruktywizmu, układ bryły łamie kanony kształtu, wprowadza iluzję i niespodziewane podziały przestrzeni.
Architektura muzeum jest niezwykła i odważna, jednak bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz otaczającej go piaszczystej plaży, wydm i morza. Latem zwiedzanie ARKEN dobrze jest połączyć z nadmorską wycieczką i spędzić swobodnie czas na pięknej plaża Ishøj Strand.