Gliptoteka w Kopenhadze, Dania.

„Glyptotek”, co znaczy „kolekcja rzeźb”.  Zdecydowanie  najlepsza kopenhaska galeria, otwarta w 1897 r. przez Carla Jacobsena, wielkiego mecenasa sztuki, a zarazem syna założyciela browaru Carlsberg. Pragnął on stworzyć mieszkańcom stolicy możliwość obcowania z sztuką klasyczną w przyjaznej i pięknej atmosferze. Od tego czasu zbiory znacznie powiększono, a sama galeria obecnie składa się z trzech części. W pierwszej znajdują się ekspozycje sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej, a także etruskiej. Druga część połączona z pierwszą wspaniałym ogrodem zimowym, prezentuje zbiór rzeźby pothorvaldsenowskiej oraz liczną kolekcje dłuta Rodina.

Zdj. art&museum_Glyptoteket.jpg
Visiticopenhagen.com

W 1996 r. New Carlsberg Glyptotek została rozbudowana i dodano jeden budynek, by pomieścić zbiory sztuki francuskiej.

Najnowsza, a zarazem trzecia część muzeum mieści prace malarskie takich impresjonistów jak Delacroix, Cezanne, Renoir, Monet, Degas, a także dzieła van Gogha, Gauguina oraz Toulouse-Lautreca.
Francuskie skrzydło zaprojektowane przez jednego z najbardziej szanowanych architektów na świecie, Duńczyka Henninga Larsena (który zasłynął zwłaszcza budynkiem ministerstwa spraw zagranicznych w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej), to prawdziwa symfonia światła i przestrzeni.


Gliptoteka słynie nie tylko z imponujących zbiorów sztuki, od czasów faraonów, po dzieła impresjonistów, ale również z oryginalnej kawiarni położonej we wspaniałej, egzotycznej oranżerii.
Dantes Plads 7, Kopenhaga V

www.glyptoteket.dk