Miasto Tygrysa, czyli …Oslo

Tygrys przed głównym dworcem w Oslo jest jednym z najczęściej fotografowanych „mieszkańców” Oslo i jedną z pierwszych rzeczy, które spotykają gościa przybywającego na główny dworzec w Oslo.

Gdy w 2000 roku Oslo świętowało 1000-lecie swojego istnienia, firma Eiendomsspar  chciał dać miastu prezent. Oslo chciało tygrysa i właśnie to otrzymali: 4,5-metrowy tygrys z brązu wykonany przez Elenę Engelsen. Ta norweska rzeźbiarka (ur. 1952 r) słynie z rzeźb zwierząt>>>

Dlaczego tygrys

Powodem, dla którego Oslo pragnęło tygrysa, jest pseudonim miasta Tigerstaden („The Tiger City”), który jest znany większości Norwegów. Nazwę prawdopodobnie użył po raz pierwszy norweski poeta Bjørnstjerne Bjørnson. Jego wiersz „Sidste Sang” z 1870 roku opisuje walkę konia z tygrysem; tygrys reprezentujący niebezpieczne miasto, a koń bezpieczną okolicę.

Od tego czasu Oslo jest znane jako „Miasto Tygrya”, ale w dzisiejszych czasach niekoniecznie oznacza to coś negatywnego. „Miasto Tygrysa” zamiast niebezpiecznym, może być ekscytującym i happeningowym miejscem.