Muzeum Jorn w Silkeborgu. Dania

Muzeum Jorn  (dawniej Silkeborg Kunstmuseum) to muzeum sztuki  w mieście  Silkeborg  na Jutlandii (Dania). Muzeum Jorn posiada kolekcje zebrane i opracowane przez słynnego duńskiego malarza Asgera Jorna od wczesnych lat 50. XX wieku aż do jego śmierci w 1973 r.

W rezultacie w muzeum znajduje się nie tylko najobszerniejsza kolekcja własnych prac Jorna, ale także tysiące obrazów, rzeźb i prac na papierze autorstwa innych artystów.

Przede wszystkim członków awangardowego ruchu artystycznego CoBrA oraz innych  artystów międzynarodowych, którzy zainspirowali Jorna.  Byli też jego  pokrewnymi artystycznymi duszami, w tym między innymi prace Maxa Ernsta, Francisa Picabię, Fernanda Légera i Man Raya.

Museum Jorn, główne wejście w 2017 (Jean Dubuffet ceramika – po lewej, Andreas Slominski po prawej) CC BY-SA 4.0 https://en.wikipedia.org/wiki/Museum_Jorn,_Silkeborg#/media/File:Museum_Jorn.jpg

Historia i architektura

Historia Muzeum Jorn sięga 1940 roku, kiedy Muzeum Silkeborg i Stowarzyszenie Omegn dokonało pierwszych zakupów sztuki. W rocznicę urodzin Asgera Jorna, 3 marca 1982 r., Silkeborg Museum of Art przeprowadziło się do nowo wybudowanego kompleksu budynków na działce o powierzchni 8 000 m2 w pobliżu rzeki Gudenåen. Budynek został zaprojektowany przez architekta Nielsa Frithiofa Truelsena i został zainspirowany pracownią Constantin Brâncuși przed Centre Pompidou w Paryżu

Ze względu na ogromną międzynarodową kolekcję,  własne zakupy oraz darowizn artystów i kolekcjonerów pomieszczenia były nieodpowiednie. Doprowadziło to do zbudowania aneksu w 1998 Tym samym powierzchnia wystawowa została powiększona do 3200 m2 wraz z wolną od światła dziennego galerią w piwnicy na wystawę prac na papierze.

Muzeum Jorn, VisitSilkeborg

W 2010 roku muzeum przeszło generalny remont i zmieniło nazwę na Museum Jorn, Silkeborg.

Zaprojektowano nowoczesne forum Cobra, aby zwiedzający mogli zanurzyć się w obszernym materiale badawczym muzeum na temat Asgera Jorna,  w mediach elektronicznych i książkach.

Po ponownym otwarciu i zmianie nazwy podkreślono, że muzeum będzie nadal kontynuować swoją obecną rolę. Wiele nowych inicjatyw wpisuje się w strategię reagowania na wizję Jorna dotyczącą muzeum i promowania artysty, który jest uważany za najważniejszego w Danii w XX wieku.

Kolekcje. Asgar Jorn i Per Kirkeby, grupa CoBra, awangardziści

W Muzeum Jorn znajduje się ponad 30 000 dzieł ponad 600 różnych artystów z całego świata, w tym obrazów, dzieł ceramicznych, grafik i rysunków. Wśród nich są: Per Kirkeby, Francis Picabia, Lucio Fontana, Pablo Picasso, Jean Arp, Max Ernst, Jean Dubuffet, Pierre Alechinsky, Georg Baselitz, Andreas Slominski and Erwin Wurm .

Kolekcja prac

Dwie duże ceramiczne ściany to dzieła  podarowane przez Jeana Dubuffeta i Pierre’a Alechinsky’ego. Zwiedzających oglądają je na dziedzińcu muzeum.  Tu też znajdują się również ceramiczne niebieskie kamienie zaprojektowane przez Erika Nyholma.

Museum Jorn, główne wejście, ceramiczne niebieskie kamienie zaprojektowane przez Erika Nyholma. autor zdjęcia: Jens Cederskjold cc

Własna kolekcja muzeum obejmuje prace sięgające około 1900 r. Są to prace Johannesa Holbka, Juliusa Paulsena, Alberta Gottschalk oraz z następnych dziesięcioleci Jensa Adolfa Jerichau i Aksela Jørgensena.

Z drugiej połowy XX wieku pokazano prace Sonji Ferlova, Erika Ortvada, Franka Rubina, Paula Gernesa, Per Kirkeby i Richarda Winthera. Kolekcja zawiera także prace artystów z Europy Wschodniej.

Kolekcja muzeum obejmuje także współczesne prace Georga Baselitza, Andreasa Słomińskiego, Poula Gernesa i Pera Kirkeby’ego.

Wewnątrz znajdują się prace niektórych artystów, którzy zainspirowali Jorna:

Max Ernst, Francis Picabia, Le Corbusier, Fernand Léger, Man Ray. Sztukę duńską reprezentują Ejler Bille, Bjerke Petersen, Carl-Henning Pedersen, Egill Jacobsen, Henry Heerup i Wilhelm Freddie. Z grupy Cobra można wymienić (oprócz Asgera Jorna): Pierre Alechinsky, Karel Appel, Constant Nieuwenhuis, Reinhoud D’Haese, Theo Wolvecamp. A od lat 50. XX wieku: między innymi Enrico Baj, Jean Dubuffet, Pinot Gallizio, Wifredo Lam, Matta, Henri Michaux, Walasse Ting, Pierre Wemaëre i Group SPUR.