www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Muzeum w Aarhus

Jutlandia
Ciekawa architektura 

Skagen Odde Natur Center. Ratusz Miejski w Aarhen – projekt Arne Jacobson Uniwersytet w Aarhus    
 
 
 
 
 
Aarhus - Własne M w silosie zbożowym
 
 
Często poruszamy problem rewitalizacji nieużywanych budynków industrialnych w miastach. Jednak nie możemy zapominać, że stare przemysłowe obiekty to także dylemat wielu wsi. Jak sobie z nimi poradzić? Architekci z C . F. Møller Architects zamienili jeden z duńskich silosów zbożowych na wysoki blok mieszkalny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Architektoniczna wycieczka po Danii  
Aarhus na Jutlandii. Architektoniczny poligon.   

 
Wschodnia Jutlandia to dość nietypowa jak na duńskie warunki kraina. Przyzwyczajeni do bezkresnej płaszczyzny turyści ze zdumieniem znajdą tu niezliczone pagórki i liczne wąwozy, ale też jeziora i długie zatoki wcinające się głęboko w ląd, do złudzenia przypominające norweskie fiordy.

Pomiędzy nimi malowniczo wkomponowane są typowe duńskie miasteczka z niską, wręcz sielankową zabudową. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Aarhus – druga po Kopenhadze metropolia Danii, kulturalna stolica Jutlandii, a także duży port handlowy.


 Aarhus

W rzadki na skalę europejską sposób łączy atmosferę metropolii z klimatem małej miejscowości. Miasto znane jest ze swej sceny muzycznej, a także z okolicznych lasów i plaż. „Największe na świecie małe miasteczko” ma dla turystów wiele atrakcji.Góra Lodowa (Iceberg) w porcie Aarhus


Unikatowy budynek Iceberg w Aarhus to dzieło czterech trendsetterskich biur architektonicznych z Danii (JDS Architects i CEBRA), Holandii (SeARCH) i Francji (Louis Paillard) i PensionDenmark. Składająca się z jedenastu pinakli biała, dynamiczna bryła, znajduje się w najbardziej oddalonym zakątku portu Aarhus, dzięki czemu oferuje spektakularny widok na zatokę Aarhus, Kalo Cove i miasto Aarhus.
Ideą było stworzenie przestrzeni, gdzie najlepsze cechy skandynawskiej architektury zespalają się z międzynarodowym doświadczeniem oraz europejską tradycją i ideami. Pierwsze mieszkania zostały oddane do użytku w 2013 roku.

 


 

 

 

 

Na przedmieściach Aarhus powstaje nowe osiedle całkowicie pozbawione ruchu samochodowego. Osiedle Nye, na którym zamieszka 15 tys. osób, będzie otoczone polami i zagajnikiem, i zostanie podzielone

 na siedem stref oddzielonych od siebie parkami i zbiornikami wodnymi. W projekcie Nye nie zabrakło licznych dróg rowerowych. Osiedle zostanie połączone z centrum Aarhus torami tramwajowymi.

Autorzy projektu przekonują, że więzi społeczne między mieszkańcami Nye będą ściślejsze niż w przypadku mieszkańców osiedli tradycyjnych.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS

Projekt jest wyrazem swobodnego, kojarzącego się bardziej z zabawą, „artystycznego” języka, który wywodzi się z uwielbienia dla projektów Oscara Niemeyera, stanowiących z kolei kontynuacje Le Corbusiera. Bryła muzeum, regularny prostopadłościan w niczym nie zapowiada miękkiej formy wnętrza budynku, na który składa się biała, świetlista przestrzeń z miękkimi, falistymi liniami balkonów.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS, zobacz więcej

 

Ratusz Miejski – projekt Arne Jacobsen


Ratusz Miejsci w AarhusKiedy Arne Jacobsen wraz z Erikiem Møllerem wygrał konkurs na projekt ratusza w Aarhus, okazało się, że był to kolejny kontrowersyjny projekt. Został on uznany za zbyt nowoczesny i niewystarczająco monumentalny. W końcu Jacobsen został zmuszony do dodania wieży i marmurowej elewacji. Pomimo tego jest on wciąż uznawany za jeden z jego najważniejszych budynków.
Choć ratusz w Aarhus ma już 50 lat, wciąż zadziwia swoją nowoczesnością i funkcjonalizmem.Pokryty norweskim marmurem ratusz, jest przykładem duńskiego wzornictwa i architektury w najlepszym wydaniu.
Wejście na wieżę: od1 lipca do 31 sierpnia.

 

Uniwersytet


Reprezentatywne dzieło Kaya Fiskara, jednej z czołowych osobistości na kopenhaskiej ASP.
Obiekt ten powstał w wyniku konkursu wygranego w roku 1931 przez K. Fiskara wspólnie z C.F. Mollerem i P. Stegmannem. Cechuje go swobodne rozplanowanie w naturalnym krajobrazie i nowoczesne ujednolicenie poprzez watek żółtej cegły. W rezultacie powstało ciekawe zjawisko połączenia idei konstruktywizmu, które, z dobrym rezultatem zmodernizowały duńską tradycję ceglanej architektury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018