www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

eRoadArlanda vehicle charging road

eRoad Arlanda

 eRoad Arlanda to jeden z kilku projektów szwedzkiej administracji transportowej, na rzecz rozwoju dróg zelektryfikowanych. 
Celem projektu jest pogłębianie wiedzy i doświadczenia, które będą sprzyjać stworzeniu platformy do elektryfikacji większych szlaków transportowych w Szwecji. 
eRoadArlanda
 
Droga zasilająca pojazdy elektryczne
Sztokholm, Szwecja

Na przedmieściach Sztokholmu innowacyjna firma eRoad Arlanda zainstalowała swój najnowszy, niemalże dwu kilometrowy odcinek drogi, która ładuje akumulatory, specjalnie dostosowanych do niej pojazdów. 

System torów wbudowanych w drogę przesyła energię do odpowiednio zaprojektowanych samochodów i ciężarówek. Przesył energii odbywa się poprzez  wbudowane w pojazd elekryczne ramię wysuwające się spod pojazdu, kiedy znajduje się on obok czujników. 

eRoadArlanda vehicle charging road

Elektryczne drogi, z podobnym do używanych w pociągach i tramwaja systemem ładowania, zostały już zainstalowane w Niemczech i Szwecji. 

Jak mówi przewodniczący eRoad Arlanda - "System ten, ma wiele plusów. Może być zamontowany w istniejącej infrastrukturze oraz jest kompatybilny zarówno z samochodami osobowymi, jak i ciężarowymi oraz jest bardzo dyskretny z estetycznego punktu widzenia".

 Tor został zainstalowany na drodze pomiędzy terminalem Cargo w pobliżu lotniska Arlanda w Sztokholmie, oraz pobliskim rejonem logistycznym Roserberg. Flota ciężarówek eRoad została specjalnie opracowana dla tego projektu, i są one pierwszymi w pełni elektrycznie zasilanymi ciężarówkami w Szwecji. 

Kiedy pojazdy zaczynają poruszać się po drodze, 50-metrowa długość toru zostaje naelektryzowana, dzięki czemu może naładować ciężarówki. Ilość energii zużywanej przez każdy pojazd jest monitorowana, i zapisywania w bazie danych, by później kierowcy czy właściciele mogli uiścić należne opłaty za ładowanie. 

Źródło: Dezeen

 

© Copyright Rekta Consulting 2018