www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy


Signe Persson Melin

Signe Harriet Melin (urodzona 19 czerwca 1925 w Tomelilla) - Szwedzka projektantka i artystka, pracująćąłównie z ceramiką i szkłem. Znana ze swoich śmiałych pomysłów, które odmieniły szwedzki design w latach 60, XX wieku. 
 
 
Signe Persson Melin
Pierwsza Dama szwedzkiej ceramiki

Urodzona w Skanii słynna projektantka zaprezentowała podczas wystawy wzornictwa  Helsingborgu w 1955 roku, kolekcję glazurowanych dzbanków, które szybko weszły do kanonu wzornictwa. Obecnie dzbanki i miski sygnowane przez Signe Persson Melin stanowią ważną część szwedzkiego dziedzictwa kulturowego, są wystawiane w MoMA w Nowym Jorku, Victoria & Albert Muzeum w Londynie, muzeach wzornictwa w Kopenhadze i Sztokholmie, a także w Centrum Formy/Dizajnu  w Malmö.

 

 

Życiorys 

 

Już od najmłodszych lat Signe była zafascynowana procesem tworzenia ceramiki. Przerwała naukę w szkole, żeby móc pracować w fabryce ceramiki w Lomma. 

Krztałciła się w Arts and Crafts School w Kopenhadze oraz w School of Arts w Sztokholmie, na wydziale ceramiki i szkła. 

Jej debiut miał miejsce w 1953 roku, w Galerie Moderne w Sztokholmie, na wystawie H55, na której jej dzieła sztuki wywołały wielkie emocje, zapoczątkowując nową erę w skandynawskim designie. 

 

  Czajniczek z podgrzewaczem,                  Słoiki na przyprawy, 1955

              Bodanova, 1971

 

W latach 50 i 60, słynęła już z rustykalnych form, które były również bardzo funkcjonalne. Od 1967 roku, Singe pracowała jako projektantka w Boda Glasbruk, dla których zaprojektowała różne rodzaje szła do trunków akoholowych, a następnie w BodaNova dla którego stworzyła kilka swoich najbardziej znanych projektów, takich jak szklany czajniczek z podgrzewaczem. 

Współpracowała róznież z innym znanymi firmami ceramicznymi, takimi jak: Höganäs, Kosta Boda i Rörstrands.

 

 

 

Sześciokątny czajniczek dla Rörstrand

 

 W 1985 roku, Signe Persson Melin, została pierwszą w Szwecji profesorką na wydziale szkła i ceramiki w School of Art w Sztokholmie. Jej całe życie obraca się wokół sztuki - prywatnie była żoną grafika Johna Melina, oraz jest matką rzeźbiarza Trulsa Melina.

 

 

Donice Pallisad dla Byarum Bruk

 

Obecnie, w wieku 92 lat, cały czas ma głowę pełną pięknych pomysłów, i realizuje je w swoim warsztacie w Malmö. 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018