www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy


Kubek Höganäs

 
Firma Rörstrand została założona w zamku Rörstrand w Sztokholmie w 1726 roku pod kierownictwem Johanna Wolffa, niemieckiego producenta porcelany. Rörstrand jest drugą najstarszą marką ceramiki w Europie (po Meissen, 1709). Od lat jest firmą uznawaną na rynku światowym, a jej porcelana gości na stołach całego świata.
 
 
Höganäs Keramik
Legendarny kubek

Sztuka tworzenia ceramiki szczyci się w zachodniej Skanii długą historią. Duże złoża materiałów przydatnych do tworzenia pięknych naczyń w połączeniu z kreatywnością mieszkańców regionu zrodziły najlepsze przykłady szwedzkiej sztuki użytkowej.

 

Tak dobrze znany wszystkim Szwedom klasyczny kubek do kawy pochodzi właśnie z tych stron. Mowa jest o kubku z małej wioski rybackiej Höganäs, w pobliżu której zaczęto wydobywać węgiel i glinę do produkcji ceramiki. Bardzo szybko region otaczający Höganäs stał się istnym zagłębiem ceramicznym, obecnie działa tu ponad 40 specjalistów zajmujących się tym fachem. Klasyczny kubek Höganäs to flagowy produkt Höganäs Keramik założonej w 1909 roku. Firma rozpoczęła produkcję od wyrobów z glazurowanej kamionki - trwałego materiału o bardzo dobrych właściwościach termicznych.Początkowe produkowano wyłącznie kubki i filiżanki w pięciu kolorach (biały, szary, czerwony, grafitowy, jasno niebieski), z czasem do asortymentu dołączono talerze, czajniki i dzbanki.

Dzisiejsze wzory wciąż mają wyraźne odniesienia do oryginalnych kubków Höganäs Keramik, zostały przy tym kreatywnie odświeżone dzięki trwającej od 2010 roku współpracy z projektantkami z grupy Front. Od ponad 100 lat Höganäs Keramik pomaga wzbogacić „fikę” - klasyczną szwedzką kulturę picia kawy, zaś klasyczny kubek Höganäs jest nadal symbolem zasłużonej przerwy w pracy z dobrym "cuppa".

  

Grupa projektowa Front

 Sofia Lagerkvist, Anna Lindgren i Charlotte von der Lancken stworzyły nowy wygląd  Höganäs Keramik w 2010 roku. Ich innowacyjne podejście - beztroskie ale bezkompromisowe, zorientowane na funkcjonalność - nadało nowy wymiar charakterystycznemu skandynawskiemu wzornictwu. Nowe kubki z serii Höganäs, inspirowane są wspomnieniami z dzieciństwa, związanymi właśnie z ów ceramiką. Prace grupy prezentowane są w miejscach takich jak : MoMa w Nowym Jorku, Victoria & Albert w Londynie i Centre Pompidou w Paryżu.

Źródło: Rorstrand

 

© Copyright Rekta Consulting 2018