www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Ilustracja

Märta Måås-
Fjetterström

Urodzona w 1873 roku w Kimstad Östergötland, w Szwecji, Absolwentka  School of Industrial Arts w Sztokholmie.
W 1919 roku założyła swoją własną tkalnię, w której zaczęły powstawać jej słynne na cały świat gobeliny, dywany i inne tkaniny. 
Obecnie funkcjonują dwa studia w Szwecji - jedno w Båstad, a drugie w Sztokholmie.
 
 
 
 
Märta Måås Fjetterströms
Pierwsza dama szwedzkich tekstyliów

Zachodnia Skania to miejsce gdzie można puścić wodze twórczej wyobraźni, idealne miejsce dla osób kochających otwarte przestrzenie i powiew historii. Nie więc dziwnego, że zachodnie wybrzeże Skanii od zawsze miało moc przyciągającą talenty.

Nadmorskie  Båstad stanowiło inspirację dla Märty Måås Fjetterströms (1873-1941), która zasłynęła jako projektantka tkanin.

 

Image © Märta Måås-Fjetterström 

Steninge, 1926

 

Dywany i tekstylia wytwarzane  w jej manufakturze dawno przekroczyły granice Szwecji trafiając do paryskiego Luwru, nowojorskiego MoMa czy Muzeum Narodowego w Sztokholmie.Obecnie wzory wykreowane przez Marty Fjetterströms są twórczo rozwijane  przez grono młodych projektantów w Båstad, działa tam zarówno  galeria i sklep.

 

Image © Märta Måås-Fjetterström

 

Życiorys

 

Märta Fjetterström urodziła się w 1873 roku w małym miasteczku Kimstad w Östergötland w Szwecji i dorastała w dużej rodzinie. Jej ojciec był pastorem, a jej matka była muzykalna, wesoła i kochała kwiaty, które uprawiała w ogrodzie plebanii. Kiedy Märta Fjetterström miała 14 lat, razem z rodziną przeniosła się do Vadsteny, a trzy lata później opuściła dom, aby studiować sztukę i szkolić się jako ilustratorka i nauczycielka rysunku w School of Industrial Arts w Sztokholmie.

 

Przez kilka lat pracowała w Muzeum Kultury w Lund, później została dyrektorką w Stowarzyzeniu Rzemieślniczym Malmohus.

 

W 1919 roku, w wieku 46 lat, założyła własną firmę i pracownię tkactwa, która dała zatrudnienie ponad 20 profesjonalnym tkaczom. Pierwsze zatrudnione kobiety były jej byłymi uczniami ze szkoły tkactwa Vittsjö.

Wkrótce dołączyli do nich kolejni tkacze, którzy stali się dumnymi pracownikami  w studio. Nauczyli się interpretować i odtwarzać wiele szkiców i wzorów akwareli Märty Måås-Fjetterström. Prace te były eksponowane na Światowych Targach i na Wystawie Sztokholmskiej w 1930 roku, gdzie Szwecja została wprowadzona do modernizmu.

Image © Märta Måås-Fjetterström

Mouchemattari,1930 r. 

Prace Märty Måås-Fjetterström charakteryzują się geometryczną kompozycją. Jak sama artystka pisała: "Połączenie techniki z formą, nigdy nie może być zerwane".

W połowie lat trzydzestych, kiedy panowała moda na monochromatyczne rzeczy bez żadnych wzorów, Marta swoimi barwnymi tkaninami rozpętała istną rewolucję. Prędko jej dzieła oczarowały krytyków, którzy okrzykneli ją największą szwedzką artystką tekstylną wszechczasów. 

Kiedy była w najbardziej produktywnej i twórczej fazie, życie przybrało nieoczekiwany obrót. Pod koniec 1940 roku w jednym z listów do swojgo przyjaciela Carla Malmstena: "Droga jest bardzo długa, a projekty i szkice w mojej szufladzie się nawarstwiają, jakby czekając na realizację. Zanim wszystko zdążysz skończyć, życie się kończy. Chciałabym móc kontynuować swą pracę na innej planecie". 

 Artystka zmarła w 1941 roku, w wyniku powikłań pooperacyjnych. Na jej stole w studiu, leżał szkic antepedium, które już nigdy nie miało zostać utkane. Tekst na tej tkaninnie miał głosić "Bądźcie dobrej myśli" - Marta napisała odpowiednie pozdrowienie dla potomności, któremu powierzyła zarządzanie ponad 700 wzorami tkanin, które po dziś dzień goszczą w najznamienitszych wnętrzach na całym świecie. 

 

Image © Märta Måås-Fjetterström

Źródło: MMF

 

© Copyright Rekta Consulting 2018