www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Malmö Hyllie 
Kosmiczny dizajn na stacji metra

    
Źródło, tekst oraz zdjęcia:
 
 
Kosmiczna stacja metra w Malmö
Pierwszy przystanek z kopenhaskiego lotniska do szwedzkiej Skanii

Okrągły dach stacji metra Malmö Hyllie pojawia się nad głowami podróżnych znikąd, niczym wznoszący się statek kosmiczny.

Podobny obraz

Stacja zaprojektowana przez szwedzkie studio Metro Arkitekter, znajduje się na trasie z kopenhaskiego lotniska Kastrup do centrum Malmö.

52 otwory, które przebijają okrągły betonowy dach to świetliki, które filtrują światło dzienne, docierające do dwóch platform poniżej.

Elementem, który dodaje całemu budynkowi niesamowitej funkcjonalności jest betonowa ławka u podstawy ścian, z tekowymi krawędziami, otaczająca całą stację. Sprawia ona, że przestrzeń nie dość że piękna, staje się także przyjazna dla ludzi.
Hyllie to pierwsza stacja, na której możemy wysiąść podróżując z lotniska w Kopenhadze w kierunku centrum Malmö. Wrażenie, jakie wywiera na podróżnych widok po wyjściu z peronu, jest niesamowite - okrągły dach o średnicy 45 metrów, oświetlony jest od dołu za pomocą lamp uplights - unosi się niczym statek UFO nad wejściem do stacji.

Dach jest artystycznie „podziurawiony” 52 okrągłymi świetlikami, które pozwalają na przenikanie światła dziennego w dół do platform, sprawiając, że przestrzeń tutaj nie przypomina żadnej innej podziemnej stacji.

Podobny obraz
Za projekt oświetlenia odpowiada studio Bartenbach LichtLabor z Innsbrucka, a dekorację artystyczną wykonała Kristina Matusch z Malmö.


Adres: Hyllie Torg, Malmö
Architekci: Metro Arkitekter AB w składzie: Claes R Janson, Ola Arnholm, Carl Kylberg,
Anna-Karin Joelsson, Jörgen Åkerlund.
Konsultanci: ÅF/ Sweco, Tyrens, Sweco
Konstruktor: Jernhusen AB
Kontrahent budowy: NCC

 

© Copyright Rekta Consulting 2018