W awangardzie innowacyjności
"Jedną nogą głęboko tkwimy w przeszłości, w wartościach wynikających z historii naszego wzornictwa, ale drugą stawiamy na pokładzie startującego samolotu” - Louis Campbell.
Bloomberg Rankings przebadał 200 krajów i niezawisłych regionów w celu ustalenia ich współczynnika innowacyjności.
W czołówce innowacyjności znalazły się kraje skandynawskie –
Finlandia (4 miejsce) i Szwecja (5 miejsce), Dania pod koniec pierwszej dziesiątki, Norwegia na 13 miejscu*.
Wyniki te potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia i rezultaty dotychczasowych badań. Na czele są Stany Zjednoczone, Południowa Korea i Niemcy, czyli potężne i prężne gospodarki z trzech różnych kontynentów.
Autorzy rankingu korzystali z najnowszych danych agencji Bloomberg, Banku Światowego, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Conference Board, OECD i UNESCO.
Przeanalizowali sytuację poszczególnych krajów pod kątem takich czynników, jak nakłady na badania i rozwój jako procent produktu krajowego brutto, wydajność mierzona jako PKB na zatrudnionego i przepracowane godziny, liczba naukowców na milion obywateli, efektywność szkolnictwa i zdolności produkcyjne.
Studium przypadku
SunTiles, Astrid Krogh, 2009,
projekt we współpracy z Riso DTU, Esbensen Konsulting Engineers, Kvadrat oraz Schmidt Hammer Lassem Architects
SunTiles to modelowy przykład współpracy rzemiosła i wzornictwa, które połączyło siły z technologią i produkcją, by znaleźć nowe sposoby dla zrównoważonego rozwoju produktu.
Bazując na tradycji wyrobów tekstylnych, Astrid Krogh eksperymentowała z włóknami optycznymi, LEDs oraz bateriami słonecznymi. SunTiles jest rezultatem jej poszukiwań, niezwykłym połączeniem okiennych zasłon z bateriami słonecznymi.
Zasłony te nie tylko ocieniają pomieszczenie, ale magazynują energię słoneczną, by ogrzać mieszkanie w chłodne dni.