www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 

Zrównoważony rozwój poprzez wzornictwo

 Design jest dziedziną, z której Skandynawowie są najbardziej dumni. Wysoko cenione na całym świecie wzornictwo jest zdecydowanie flagowym produktem państw nordyckich. Wywodząca się z rzemiosła tradycja projektowania wszystkiego sprawia, że powstające w tych krajach rzeczy wyróżniają się prostą, ale bynajmniej nie ubogą formą, funkcjonalnością oraz wysoką jakością wykonania.

W ostatnich dziesięcioleciach zwłaszcza duńskie wzornictwo wykroczyło poza obszary kojarzone tradycyjnie z projektowaniem – architekturę, meble czy oświetlenie – i efektownie objawia się w kolejnych wcieleniach – zaawansowanych artykułach przemysłowych, tekstyliach, produktach medycznych czy zabawkach. Piękno nie jest celem samym w sobie, ale wynikiem dokładnego przemyślenia sposobu na rozwiązanie pewnej ludzkiej potrzeby.  

Wystawa INDEX: Award “Design w trosce o życie” . Kolejna edycja w 2019 roku

INDEX: Award to największa na świecie nagroda w dziedzinie wzornictwa, która jest wręczana co dwa lata w Kopenhadze. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: Ciało, Dom, Praca oraz Społeczeństwo, a zwycięzcy w każdej z nich  otrzymują po 100 000 Euro. 

W czerwcu 2015 roku została opublikwoana lista finalistów INDEX: Award 2015 >>>

Więcej informacji oraz film na stronie:  www.designtoimprovelife.dk

INDEX: Award jest także głównym narzędziem organizacji INDEX:, której misją jest zachęcanie do tworzenia projektów w celu poprawy życia ludzi na całym świecie. Komisja otrzymuje zgłoszenia z miejsc od Chin po Stany Zjednoczone, od Finlandii po RPA, od Singapuru po Jordanię. Z tych nominacji wyjątkowe, międzynarodowe jury INDEX: wyłania najlepszych, jako finalistów, a następnie jeszcze lepszych, jako zwycięzców nagród.

Nowe wyzwania i inteligentne miasta (smart cities)

W XXI wieku skandynawscyprojektanci stają w obliczu nowych wymogów pochodzących z obaw o nadmierną konsumpcje, środowisko, nowe technologie oraz zasoby naturalne.

Udowadniając, że są warci dziedzictwa swoich poprzedników, dzisiejsi projektanci stawiają wyzwanie designowi poprzez nowe technologie, pomysły, materiały i projekty.

Zarówno bardzo funkcjonalne, jak i emocjonalnie atrakcyjne produkty działają na zmysły i wrażliwość udowadniając, że tradycja wzornictwa nawet przy uszlachetnieniu i zastosowaniu nowych metod, może mieć rzeczywisty wpływ na styl życia w XXI wieku.

 

Zobacz więcej, pobierz materiały Ambasady Danii, pobierz plik (pdf 0,5MB)

 

© Copyright Rekta Consulting 2018