www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 

Illum Innowacje - oświetlenie skandynawskie duńskie wzornictwo

Zrównoważony rozwój poprzez innowacyjne oświetlenie

Światło lub raczej jegoniedostatek jest czynnikiem silnie determinującym życie północnych krain Skandynawii. Cieszymy się z długich, jasnych letnich nocy, za co płacimy ciemną, jeszcze dłuższą i męczącą zimą. Życie nowoczesnego społeczeństwa nie byłoby możliwe bez sztucznego światła. Skandynawowie maja tu wielkie zasługi dla projektowania oświetlenia, tak, aby można było długo i wygodnie pracować, miło spędzać czas z przyjaciółmi, czytać i cieszyć się życiem.

Forma i funkcja 


Poul Henningsen pracował nad projektem lampy PH 10 lat. Dzisiaj ogromna ilość różnych typów lampy PH rzuca swoje dyskretne światło na całym świecie w domach i miejscach publicznych. 

Henningsen zaprojektował również nowe lampy dla Ogrodu Tivoli w Kopenhadze>>>


Sposób oświetlenia ogrodu miał kluczowe znaczenie w czasie wojny, kiedy w mieście obowiązywało zaciemnienie. W 1941 r. Poul Henningsen zaprojektował specjalną lampę, która rzucała światło poziomo, między listewkami, dzięki czemu nie było ono widoczne w nocy dla samolotów. Mieszkańcy stolicy mogli spokojnie spacerować po parku rzucając wyzwanie mrocznym i ciężkim czasom.

Tivoli Henningsen skandynawskie duńskie wzornictwoEksperymenty PH z elektrycznymi żarówkami miały fundamentalne znaczenie dla współczesnych, duńskich projektantów. Ale podczas gdy dla Hennigsena troska o naturalne środowisko, nie stanowiła wyzwania, dla obecnych designerów stanowi to ważny element w procesie projektowania: 5% zużycia energii w krajach zachodniej Europy stanowi światło.


Obecnie, powoli, żarówki zostają zastąpione ich energooszczędnymi odpowiednikami. Należy podjąć nowe wyzwanie, jakim są projekty lamp i oświetlenia zasilanymi diodami LED. W porównaniu z konwencjonalną żarówką, dioda LED zużywa niewielki procent energii, daje możliwość kontrolowania jakości oświetlenia, koloru, intensywności, pozwala na redukcję szkodliwego wpływu na środowisko.

Studium przypadku

Scotia i REFER+STEAR SunMast, Scotia 2009


Bella_Center ScotiaNowo powstała firma, Scotia wprowadziła lampy uliczne wykorzystujące energię słoneczną, zaprojektowane tak, by pracować przy słabym nasłonecznieniu, zużywać mniej energii, niż zostało pobrane i składować nieużyte zasoby.

Firma pokazała swój produkt zaprojektowany przez biuro 3XN, w grudniu 2009 podczas Konferencji Klimatycznej COP15 w Kopenhadze w Bella Center. Pomarańczowe lampy sodowe o sile 250W zostały zastąpione przez 60W system lamp LED dających silne, białe światło.
Jednocześnie firma zaprezentowała błękitne oświetlenie LED do ułatwienia identyfikacji miejsc parkingowych P5, przez uczestników konferencji.

 

Black Fiber, Refer + Stear, 2008

Jakub Stera i Sofie Refer, para młodych designerów zaprojektowała Black Fiber, lampęBlack_Fibre.zainspirowaną klasyką, ale o bardzo futurystycznym wyglądzie.

Klosz został wykonany z włókien optycznych z umieszczonymi na ich zakończeniach diodami LED dających efekt iskier i unoszących się w przestrzeni płomyków. Tak wykonany klosz jest sam w sobie źródłem świata, i paradoksalnie nie służy by skrywać żarówkę, ale by oświetlać przestrzeń. 
Wykonany z włókien klosz pozwala regulować natężenie światła, jego jakość, a jednocześnie oszczędza energię i jest przyjazny środowisku.

 Zobacz więcej, pobierz materiały Ambasady Danii, pobierz plik (pdf 0,5 Mb)

 

© Copyright Rekta Consulting 2018