www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

heart chair

Inne projekty projektanta
Verner Panton

     Heart chair
 
 
 
 

 
Krzesła z serii K - Cone Chairs 
Budzą emocje i zmysły

 

Cone Chair, 1958 – krzesło w kształcie stożka (ang. cone) Verner Panton zaprojektował dla restauracji Kom Ihen Inn na duńskiej wyspie Fionii. Kształtem krzesło nawiązuje do figury geometrycznej, jest proste ale bardzo wygodne, z wysokim oparciem dla pleców.

Krzesło o tej formie okazało się być wyzwaniem dla samego projektanta, w kolejnych latach powstawały kultowe już ikony wzornictwa, krzesła z serii K (cone).

 

Wire Cone Chair, 1959 – w Europie wzbudziło sensację swoją konstrukcją wykonaną z drucianej, plecionej siatki i wściekle czerwonego siedziska.

 

 

 

 

Heart Cone Chair, 1959 – pojawienie się tego czerwonego krzesła w kształcie serca, wywołało istny szok kulturowy w spokojnej, mieszczańskiej Europie i Ameryce.

Prowokowało, zachwycało, śmieszyło nawiązaniem do uszów Myszki Miki. Krzesło odebrano jako wyzywający triumf miłości, w dobie, kiedy nikt nie słyszał o Beatlesach i „All you need is love”.

Gdy pojawiło się w oknie wystawowym sklepu meblarskiego w Nowym Jorku, policja najpierw zamknęła ruch uliczny, a później kazała je zdjąć z witryny. Uznano bowiem, że wzbudza zbyt wielkie emocje. Okazało się, ze design może poruszyć serca.

 

Tekst Anna Grużewska, Hart Cone Chair, Dom&Wnętrze, nr 2, 02/2010, Warszawa.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018