www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Fotel Łabędź - proj. Arne Jacobsen

Inne obiekty projektanta
Arne Jacobsen

Krzesło Mrówka Lampka stojąca AJ Fotel Jajo i podnóżek Krzesło Oxford  Ox Chair/ Fotel Byk Seagull Chair/ Krzesło Albatros
Fotel i Sofa Swan (Łabędź) 
Projekt: Arne Jacobsen

 Arne Jacobsen zaprojektował Fotel  i Sofę Swan (Łabędź) dla lobby i recepcji Hotelu SAS Royal w Kopenhadze w 1958 roku.

 Zlecenie na zaprojektowanie wszystkich elementów budynku hotelu oraz mebli było dla Jacobsena doskonałą okazją do wprowadzenia w życie jego teorii dotyczących integracji wzornictwa i architektury.

Fotel Swan

W roku 1958 Fotel Łabędź był innowacyjny z technologicznego punktu widzenia: Żadnych prostych linii - tylko linie zaokrąglone. Odlany z syntetycznego materiału szkielet i warstwa pianki pokrywająca szkielet obity materiałem lub skórą, a to wszystko na aluminiowej, obrotowej podstawie w kształcie gwiazdy.

Projekty zarówno Fotela, jak i Sofy Swan powstały w przydomowym garażu Jacobsena w położonym na północ od Kopenhagi Klampenborgu i od tego czasu są produkowane przez firmę Fritz Hansen. Fotel Łabędź doskonale sprawdza się w poczekalniach a także w domu. Jest on dostępny w wielu wersjach: obicie może być wykonane ze skóry lub różnych tkanin. Podstawa w kształcie gwiazdy wykonana jest zawsze ze lśniącego, wypolerowanego aluminium. 

 

Sofa Swan

Sofa Swan (Łabądź) proj. Arne JacobsenSofa Swan została zaprojektowana jako specjalny element stanowiący wyposażenie pokoi, holi i panoramicznej restauracji we wspomnianym wyżej hotelu SAS Royal. Sofa była produkowana w latach 1964-1974, a następnie jej produkcję wznowiono w roku 2000. W jej charakterystycznym, trójwymiarowym kształcie nie znajdziemy żadnych linii prostych - podobnie jak fotele Jajo i Łabędź, jej projekt opiera się na liniach zaokrąglonych. Obicie sofy może być wykonane z różnych tkanin; dostępne są także ekskluzywne wersje ze skóry. Jej podstawa wykonana jest ze lśniącego, wypolerowanego aluminium.

Zapoznaj się z sylwetką projektanta

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018