www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt

Skandynawskie wzornictwo skandynawska izba gospodarcza święta tradycja

Kliknij na zdjęcie, zobacz, przeczytaj:

  • ofertę firm skandynawskich w Polsce
  • inspirujace skandynawskie rozwiązania
  • najnowsze informacje ze Skandynawii

Rodzina lamp
Arne Jacobsen

     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
skandynawskie wzornictwo Jacobsen lampa
 
Lampa wisząca  AJ Royal. Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć galerię zdjęć
 

 
Rodzina lamp Arne Jacobsen

 

AJ Eklipta została zaprojektowana w 1956 roku dla budynku ratusza w Rodovre. Lampy Eklipta były stosowane zarówno do oświetlania wewnętrznej klatki schodowej, jak i przymocowane do ścian, służyły jako oświetlenie zewnętrzne.

Oświetlenie do Hotelu SAS Royal

Lampa stojąca AJ Royal to kolejne dzieło sztuki, które podobnie jak AJ Table stanowią kanon wzornictwa. Z okazji 50 rocznicy powstania „rodziny lamp AJ” firma Louis Poulsen wprowadził do sprzedaży nowe warianty kolorów, dobrane tak, by mieściły się w ramach wielkiej spuścizny AJ.

 

 

Kinkiet AJ Wall należy do rodziny lamp zaprojektowanych do hotelu SAS Royal (Radisson Blu) w Kopenhadze, w 1960 roku. Tym samym stanowi część totalnego, designerskiego wyzwania jakim był hotel wraz z całym swoim wyposażeniem.

 

AJ Floor

Lampa AJ zaprojektowana przez Arne Jacobsena w 1960 r dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze ( dzisiaj Radisson Blu ). Światło przyczyniło się w dużej mierze koncepcji projektu hotelu. Kilka elementów hotelowych osiągnęło status ikon wzornictwa, a wśród produktów oświetleniowych w szczególności znane na całym świecie stały się lampy AJ. Pięć nowych wariantów kolorystycznych zostało wprowadzonych w związku z 50. rocznicą rozpoczęcia produkcji AJ.

 

AJ Table
Kiedy Arne Jacobsen wymyślił lampę AJ Floor, nawet mu do głowy nie przyszło, że pół wieku później jego lampa rozświetli mrok najsłynniejszemu nietoperzowi świata – Batmanowi.
Drogi obu panów przecięły się w filmie Christophera Nolana o Batmanie, nominowanym do Oscara między innymi za scenografię. W Gotham City – mrocznym mieście przypominającym Chicago z lat 20. – zabytkowa willa Bruce’a Wayne’a jest zaciszną wyspą na morzu bezprawia. Wypełniają ją obrazy i książki zebrane w starej bibliotece. To tutaj stoją szpalerem czarne lampy Jacobsena.


Lampa z biblioteki Batmana - Arne Jacobsen Floor>>>

 

 

© Copyright Rekta Consulting