www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Rodzina lamp
Arne Jacobsen

     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
skandynawskie wzornictwo Jacobsen lampa
 
Lampa wisząca  AJ Royal. Kliknij na zdjęcie, by zobaczyć galerię zdjęć
 

 
Rodzina lamp Arne Jacobsen

 

AJ Eklipta została zaprojektowana w 1956 roku dla budynku ratusza w Rodovre. Lampy Eklipta były stosowane zarówno do oświetlania wewnętrznej klatki schodowej, jak i przymocowane do ścian, służyły jako oświetlenie zewnętrzne.

Oświetlenie do Hotelu SAS Royal

Lampa stojąca AJ Royal to kolejne dzieło sztuki, które podobnie jak AJ Table stanowią kanon wzornictwa. Z okazji 50 rocznicy powstania „rodziny lamp AJ” firma Louis Poulsen wprowadził do sprzedaży nowe warianty kolorów, dobrane tak, by mieściły się w ramach wielkiej spuścizny AJ.

 

 

Kinkiet AJ Wall należy do rodziny lamp zaprojektowanych do hotelu SAS Royal (Radisson Blu) w Kopenhadze, w 1960 roku. Tym samym stanowi część totalnego, designerskiego wyzwania jakim był hotel wraz z całym swoim wyposażeniem.

 

AJ Floor

Lampa AJ zaprojektowana przez Arne Jacobsena w 1960 r dla hotelu SAS Royal w Kopenhadze ( dzisiaj Radisson Blu ). Światło przyczyniło się w dużej mierze koncepcji projektu hotelu. Kilka elementów hotelowych osiągnęło status ikon wzornictwa, a wśród produktów oświetleniowych w szczególności znane na całym świecie stały się lampy AJ. Pięć nowych wariantów kolorystycznych zostało wprowadzonych w związku z 50. rocznicą rozpoczęcia produkcji AJ.

 

AJ Table
Kiedy Arne Jacobsen wymyślił lampę AJ Floor, nawet mu do głowy nie przyszło, że pół wieku później jego lampa rozświetli mrok najsłynniejszemu nietoperzowi świata – Batmanowi.
Drogi obu panów przecięły się w filmie Christophera Nolana o Batmanie, nominowanym do Oscara między innymi za scenografię. W Gotham City – mrocznym mieście przypominającym Chicago z lat 20. – zabytkowa willa Bruce’a Wayne’a jest zaciszną wyspą na morzu bezprawia. Wypełniają ją obrazy i książki zebrane w starej bibliotece. To tutaj stoją szpalerem czarne lampy Jacobsena.


Lampa z biblioteki Batmana - Arne Jacobsen Floor>>>

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018