www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Orestad College

Pracownia 3xn

Projekt szkoły stworzyła duńska pracownia architektoniczna z Kopenhagi , informacje i zdjęcia: 3xn Architects >>>

Ważne jest to, że architekci mieli wolną rękę w tworzeniu projektu. Nie było narzuconych wytycznych, nacisków na tradycyjne rozwiązania. Może dlatego powstał tak ciekawy budynek z przyjaznym wnętrzem. Powierzchnia budynku to 12 000 metrów. Budżet inwestycji wyniósł 12 milionów euro.

zdjęcia pracownia 3xn.com>>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Architektoniczna pracownia-spacer po dzielnicy Orestad w Kopenhadze>>>

Orestad College - idealna szkoła
Kopenhaga

W Kopenhadze powstała szkoła, która może być wzorem dla architektów i inwestorów. W projekcie najważniejsze były potrzeby uczniów i nauczycieli, a także wygoda i estetyka. W takiej szkole chce się uczyć!

Orestad jest rozwijającą się dzielnicą Kopenhagi>>> Z powodu wyżu demograficznego zabrakło na tym terenie miejsc w szkołach dla młodzieży w wieku 16-19 lat. Zapotrzebowanie wyniosło 50% istniejących miejsc. Zdecydowano się na budowę nowej uczelni. 

Orestad College ukierunkowany jest na nauki matematyczne, socjologię i nauki humanistyczne. W związku z duńską reformą z 2005 roku uczelnia realizuje założenia, mające na celu wzmocnienie umiejętności studentów w sferze zawodowej (praktyka), dobre przygotowanie ich do kolejnych etapów edukacji na wyższych uczelniach i podkreślenie wagi nauk ścisłych.

 

 

 Szkoła wybrała jako profil przewodni media, komunikację i kulturę. W związku z tym w całej szkole jest dostępny bezprzewodowy Internet a każdy z uczniów dysponuje swoim laptopem. Szkoła otrzymała przydomek ''Wirtualna Uczelnia''.

Prosta bryła budynku ożywa i cały czas się zmienia, dzięki kolorowym panelom, które nawiązują do barw wykorzystanych we wnętrzu.

 

Rzut budynku jest oparty na kwadracie. Kolejne kondygnacje to cztery powierzchnie o kształcie bumeranga, który na kolejnych piętrach obraca się o 90 stopni. Dzięki temu wewnątrz na każdej z czterech kondygnacji powstały strefy, połączone otwartą przestrzenią.

 

 W centralnej części budynku znajduje się otwarty holl. Tutaj można naleźć najbardziej charakterystyczne elementy wnętrza. Są to cztery walce ulokowane na każdym piętrze. Na ich górnej powierzchni umiejscowiono otwarte pokoje- tarasy, gdzie można odpocząć, albo się pouczyć. Aby podkreślić wagę tych elementów, projektanci zastosowali kontrast (czarne wnętrze na tle jasnej kolorystyki, dominującej w szkole) i akcent (soczyste kolory poduszek).

 

 

 Ważne są główne schody. Są miejscem gdzie wszyscy się spotykają, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Każdy jest widoczny, bez problemu można zlokalizować znajomych, swoją klasę. Można łatwo organizować zajęcia, dostosowane do aktualnych potrzeb, tworzyć przestrzeń do pracy indywidualnej lub ćwiczeń w większej grupie.

 

 Powstał projekt, który jest przyjazny dla użytkowników, dostosowany do ich wieku, nowoczesny. Wnętrze i architektura tworzą spójną całość. Architektura sprawdza się w użytku. Chociaż są też minusy: są uczniowie, którzy narzekają na brak ciszy. Ze względu na estetyczny wygląd wnętrz, funkcjonuje zakaz jedzenia i picia w dowolnym miejscu budynku. Przeznaczona jest do tego kawiarnia na 300 osób, ale gdy w jednym momencie znajdzie się tam siedmiuset uczniów nie każdy może znaleźć dla siebie miejsce. College stał się nowym centrum dla dzielnicy Orestad. Znajduje się tu więcej budynków, gdzie wykorzystano nowatorskie pomysły, więc przy okazji wizyty w Kopenhadze, warto odwiedzić tą dzielnicę.

 

Galeria zdjęć 3xn.com, tekst - domosfera.pl Monika Grabowska>>>

 

© Copyright Rekta Consulting 2018