www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO W TROSCE O ŚRODOWISKO

Ludzie spędzają około 90 proc. czasu w pomieszczeniach, dlatego niezwykle ważne jest projektowanie i budowanie domów, które są energooszczędne, a zarazem w pełni komfortowe dla użytkowników.
W Europie budynki pochłaniają aż 40 proc. zużywanej energii, dlatego kwestia energooszczędnego budownictwa staje się coraz bardziej istotna ze względu na wymogi Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska, a także planowanych oszczędności energii.
Budynki przyszłości to właśnie budynki zero emisyjne i energooszczędne i a jednocześnie wygodne i komfortowe.
 
Projekt VELUX:
 
 
 
 
 
Ekologiczny budynek użyteczności publicznej w Kopenhadze
Green Lighthouse, firmy Velux

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom budownictwa mieszkaniowego VELUX stworzył koncepcję domów modelowych, które cechuje nie tylko wysoki poziom architektoniczny oraz komfortowe wnętrze, ale przede wszystkim oszczędność energii.

W ramach projektu Model Home 2020 realizującego założenia odwołujące się do idei zrównoważonego rozwoju w pięciu krajach Europy powstaje sześć domów aktywnych o zminimalizowanym zapotrzebowaniu na energię oraz nowoczesnej architekturze.

W 2009 roku ukończono dwa pierwsze domy w Danii – budynek jednorodzinny „Home for Life” w Aarhus, zobacz>>> 

oraz budynek uniwersytecki „Green Lighthouse” w Kopenhadze.

 Budowę domów modelowych „Sunlighthouse” w Austrii i „LichtActiv” w Niemczech zakończono w 2010, i obecnie otworzono je dla publiczności. Kolejne dwa budynki powstaną już wkrótce w Wielkiej Brytanii i Francji.

Green Lighthouse

Stworzony na potrzeby Wydziału Nauk Uniwersytetu Kopenhaskiego Green Lighthouse jest pierwszym, neutralnym pod względem emisji CO2 budynkiem użyteczności publicznej w Danii.

Na co dzień korzysta z niego 15 000 studentów i nauczycieli akademickich.

Budynek Green Lighthouse został tak usytuowany względem słońca, aby maksymalnie z niego korzystać, a jego cylindryczny kształt i duża liczba przeszkleń sprawiają, że słońce jest jego podstawowym źródłem światła.

Zużycie energii na sztuczne doświetlenie pomieszczeń zostało zminimalizowane, a jeśli jest potrzebne, wykorzystuje energooszczędną technologię LED.

Automatycznie sterowane okna połaciowe wyposażone w szyby energooszczędne i rolety zewnętrzne, nie tylko minimalizują straty ciepła, ale są również źródłem pozyskania energii cieplnej z zewnątrz w zimie.

Chłodzenie budynku w lecie możliwe jest natomiast dzięki naturalnej wentylacji i termo-aktywnym posadzkom betonowym, które pochłaniają ciepło.

Wentylacja naturalna odbywa się przez okna połaciowe, które otwierają się i zamykają automatycznie, aby zapewnić świeże powietrze w budynku.

Nachylony na południe dach wykorzystuje promienie słońca do zasilania umiejscowionych na nim kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 76 m².

Kolektory wykorzystują pozyskane ciepło do podgrzewania wody oraz do jego ogrzewania, natomiast ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną.

Nadmiar energii jest magazynowany za pomocą pomp ciepła. Konstrukcja budynku i zastosowane rozwiązania sprawiły, że zużycie energii zmniejszono w porównaniu do obecnych standardów budowlanych w Danii o około 75 proc.

© Copyright Rekta Consulting 2018