www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 

Duńskie światła
 

     
Nadchodzi św Łucja - więcej Światła!                                         Tradycja i współczesność                                

13 grudnia, w najkrótszy dzień w roku, Skandynawia oddaje część Św. Łucji, Królowej Światła.

 Pochód prowadzony przez piękną dziewczynę, odzianą w białą szatę, z głową ozdobioną czterema płonącymi świecami, zwiastuje nadejście czasu radosnego, świątecznego oczekiwania. Ale to nie jedyny sposób w jaki Duńczycy manifestują swoje zamiłowanie do światła. Ich niezwykłe, designerskie lampy, wzbogacane o coraz nowe wzory i modele, niezmiennie rozświetlają domy i miejską przestrzeń. Historia duńskiego wzornictwa to w dużej mierze historia światła.

Duńczycy kochają światło, i dlatego tradycja wszelkiego rodzaju świąt z nim związanych, a także projektowania oświetlenia jest bardzo długa, bogata i pełna sukcesów.

Tradycja


Każdy, kto był w Danii wiosną i latem, na pewno docenił długie, jasne dni, kiedy Duńczycy starają się jak najdłużej być na świeżym powietrzu, w ogrodach, na plażach, ciesząc się towarzystwem znajomych i dobra kuchnią. Najdłuższy dzień w Danii trwa ponad 17 godzin! 23 czerwca, w noc świętojańską, Duńczycy zbierają się nad plażach, na nabrzeżach by świętować niezwykły spektakl światła i wody, efekt jaki dają ogromne, płonące czerwienią stosy odbijające się w morskich falach. Widok jest zaiste magiczny.

Holgera Drachmanna, duński poeta ze Skagen napisał w 1885 roku pieśń, tradycyjnie śpiewaną przy świętojańskich ogniskach. Samo Skagen, najbardziej wysunięty na północ punktu w Danii, uchodzi również za miejsce szczególne, gdzie spotykają się wody dwóch mórz. Magiczne światło Skagen przyciągało tu wybitnych malarzy, za sprawą białego piasku plaż odbijającego słoneczne promienie. Podobne zjawiska występują też na zachodzie Jutlandii i na wyspie artystów - Bornholmie.

 

Święta Łucja patronka światła

 

Zwyczaj obchodzenia dnia Świętej Łucji sięga początków chrześcijaństwa w Skandynawii, kiedy to król Kanut ogłosił, iż Święta Bożego Narodzenia będą trwały od 13 grudnia – dnia Świętej Łucji, do 13 stycznia, zwanego dniem Świętego Kanuta. Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego Łucja, święta żyjąca w czwartym wieku na Sycylii stała się tak popularna w Szwecji. Dla pierwszych skandynawskich chrześcijan była ona świętą zwiastującą nadejście słonecznych dni, również przez swe imię oznaczające Światło (łacińskie lux).

Wedle średniowiecznego podania Św. Łucja służyła chrześcijanom ukrywającym się w katakumbach, dostarczając im posiłków. Drogę w ciemnościach oświetlała sobie wiankiem z wplecionymi weń świecami. Współczesna Święta Łucja nawiązuje swoim wyglądem do swej protoplastki. 13 grudnia, w najkrótszy dzień w roku, pojawia się na ulicach Szwecji i Danii Królowa Światła, odziana w białą szatę, z głową ozdobioną czterema płonącymi świecami, zwiastuje nadejście czasu radosnego, świątecznego oczekiwania.
Łucja pojawia się także w domach opieki i szpitalach, jak niegdyś niosąc chleb, nadzieję i światło. Towarzyszą jej druhny, również wyłonione w konkursie. Dziewczęta kroczą ze złożonymi, jak do adoracji dłońmi, niektóre niosą zapalone świece śpiewając tradycyjną piosenkę o Św. Łucji.
W szkołach, pubach i domach parafialnych częstuje się gości kawą i lussekatter - pieczonymi specjalnie na tę okazję pszennymi bułeczkami z szafranem.
Święto Łucji obchodzi się także w rodzinnym gronie. Młodsze rodzeństwo wstaje wcześnie rano i przygotowują kawę z ciastkami. Potem najstarsza z dziewcząt wciela się w postać świętej: ubrana w długą biała szatę przewiązaną czerwoną wstęgą, z głową przybraną wieńcem czterech zapalonych świec budzi rodziców pieśnią "Santa Lucia".
„Santa Lucia, thy light is glowing /
Through darkest winter night, comfort bestowing.
Dreams float on dreams tonigh / Comes then the morning light / Santa Lucia, Santa Lucia”.

Świąteczne tradycje

Światło odgrywa wielką rolę w obchodach świąt Bożego Narodzenia w Danii, począwszy od przygotowania adwentowego wieńca z czterema smukłymi świecami, poprzez kalendarz na adwentowej świecy, po zapalenie świateł na ogromnej, świątecznej choince na placu ratuszowym w Kopenhadze i przed prywatnymi domami.
 

Zobacz więcej>>>

 

Świeczniki - od święta i na codzień

Dania słynie z projektów świeczników, Duńczycy znajdują dla nich zastosowanie w zasadzie przez cały rok, by rozświetlać wnętrza domów, ustawiać je na oknach, stołach, w ogrodach.


Do najbardziej znanych należą modele oferowane przez firmy
Menu, Royal Copenhagen i Rosendahl dostępne również w Polsce.

Royal Copenhagen: Pearl – perła >>>

 

Rosendahl

Świecznik  z kolekcji Filigran> oraz Grand Cru>


 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018