www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Zdaniem projektanta
Jan Gehl
Architekt i urbanista, profesor Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze.
Pracował dla kilkudziesięciu miast, na wszystkich kontynentach. "Kopenhagenizuje" - używając jego okreslenia określenia - miasta na całym świecie"
Jan Gehl w rozmowie z Michałem Wybieralskim:
Przestrzeń miejska
Funkcjonalne ukształtowanie tkanki miasta
Przestrzeń miejska - obiekty
 
Przestrzeń miejska również wymaga swoistego umeblowania. Pierwsze z brzegu przykłady to ławki, słupy ogłoszeniowe, kosze na śmieci, lampy uliczne, parkometry, budki telefoniczne, przystanki autobusowe. Każdy z tych elementów musi spełniać liczne wymogi dotyczące jego konserwacji i ochrony przed wandalizmem i kradzieżą, ale przede wszystkim powinien doskonale spełniać swoją funkcję: informacyjną, odpoczynkową, oświetleniową, oznaczającą itp. Ogromnym wyzwaniem jest takie zaprojektowanie tych elementów, by łączyły swoją funkcję z ciekawą formą, a jednocześnie spełniały wymogi techniczne mające zastosowanie do przestrzeni publicznej.

Często projektowanym elementem przestrzeni publicznej jest ławka, jednym z najbardziej popularnych jest klasyczny już projekt Nanny Ditzel z 1997 roku
 
Oświetlenie miejskie
 
Oświetlenie to jest istotnym elementem miejskiego krajobrazu. Nie może ono konkurować z budynkami i otwartymi przestrzeniami, ale musi podkreślać piękno miasta i nadawać mu szczególny charakter, tworzyć atmosferę i potęgować przeżycia. Jednocześnie oświetlenie musi czynić je bezpiecznym dla osób poruszających się po ulicach po zmroku, wygodnym dla właścicieli samochodów. Sztuką jest oświetlenie przestrzeni miejskiej i połączenie iluminacji budynków ze światłem mającym tworzyć atmosferę. Odpowiednie wykorzystanie oświetlenia pozwala nadać miastu szczególny charakter.
 
Przykładowe realizacje i projekty:

Lampy w Ogrodach Tivoli Poula Henningsena.
Lampy uliczne Scotia
 
 
Jezdnie i chodniki

Na te elementy przestrzeni miejskiej często nie zwracamy uwagi, zaś o rodzaju nawierzchni decyduje przypadek i doraźne względy ekonomiczne. Jednak elementy te, oprócz efektów architektonicznych, powinny spełniać odpowiednią funkcję i pomagać w kierowaniu ruchem pieszym i kołowym. W idealnym przypadku wykorzystywane w tym celu powinny być różne materiały, struktury, wzory i kolory. Chodnik może być dziełem sztuki, czego przykładem jest kopenhaski Plac Amagertorv stworzony przez artystę Bjørna Nørgaarda. Jednak nie trzeba posuwać się aż tak daleko, aby osiągnąć zamierzony efekt. Wystarczy zwrócić uwagę na kontekst i powiązanie danego rozwiązania z okolicznymi budynkami i otwartymi przestrzeniami.
 
Inny przykład: mozaikowa posadzka Pirsu A, lotniska Kastrup
>Zobacz>>>
 
 
Otwarte przestrzenie miejskie
 
 
Znalezione obrazy dla zapytania Kongens Nytorv copenhagen
 
Otwarte przestrzenie miejskie, takie jak rynki, place i parki odgrywają ważną rolę we wszystkich miastach. Dawniej rynek był centrum handlowym miasta, gdzie ludzie spotykali się, aby kupować, sprzedawać i wysłuchiwać najnowszych informacji. Dziś praktycznie cały handel przeniósł się do budynków, ale rynek i plac są wciąż bardzo ważne. Otwarte przestrzenie spełniają rolę bardzo potrzebnych miejsc, w których ludzie mogą pozwolić sobie na chwilę wytchnienia – mogą być one wykorzystywane jako oazy zieleni lub sceneria dla lokalnych wydarzeń. Meble miejskie mogą być wyrafinowane lub proste, ale kluczowe są dwa elementy: miejsce do siedzenia w cieniu drzewa. Otwarta przestrzeń może także zostać przekształcona w park lub lodowisko. Lodowisko na eleganckim Placu Kogens Nytorv (latem wspaniały klomb) to jedno z najbardziej charakterystycznych i często odwiedzanych miejsc Kopenhagi.
 
 
Plaże i naturalne kąpieliska w sercu metropolii
 
Otwarte w 2002 r. w kopenhaskim porcie baseny i plaże, z wybrzeżem zbudowanym z drewnianych, wygodnych desek, trampolinami, wieżyczkami ratowników i kawiarniami są przykładem tego, jak wiele dla mieszkańców miasta mogą zrobić niekonwencjonalne myślenie i dobry projekt. Od tego czasu miasto wzbogaciło się o sztuczne plaże w dzielnicy Amager, popularne kąpielisko Copencabana w sercu miasta, zaś od czerwcu 2010 roku zostało otwarte kolejne w dzielnicy Orestad.
Ciekawostką architektoniczną i designerską jest nowe kąpielisko Kastrup w dzielnicy Amager, ze względu na unikalny kształt zwane Ślimakiem. Swoją nazwę zawdzięcza plaży, której centrum stanowi platforma kąpielowa o powierzchni 600m2, wsparta na 105 palach wykonanych z super twardego afrykańskiego drzewa Azuba. Plażę i kąpielisko łączy ze stałym lądem bardzo długi, drewniany pomost.
Kąpieliska na portowym nabrzeżu są otwarte od czerwca do sierpnia, zaś super czysta woda i moc rozrywek na nabrzeżu gwarantuje udany wypoczynek w sercu metropolii.
 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018