www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Glass

Pracownie artystów
na Bornholmie (na zdjęciu szkło z pracowni  Baltic Sea Glass)

  

 

Pracownia Pernille Bulow, Svaneke


Balic Sea Glass – studio w Melsted 


Pracownia Pernille Bastrup, Gudhjem 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Nietrudno jest zachwycić się siłą twórczą artystów i małymi arcydziełami powstającymi w licznych warsztatach, gdzie szkło jest formowane tradycyjną metodą – za pomocą ludzkiego oddechu. Z piasku i ognia na naszych oczach powstaje sztuka. Wielu twórców otwiera swoje warsztaty dla zwiedzający, by mogli doświadczyć jak z połączenia piasku, żaru, właściwej techniki, wyobraźni twórczej i siły ludzkich płuc powstają kunsztowne misy, karafki, kieliszki, świeczniki, biżuteria i niezwykłe ozdoby.

Ważne miejsce na artystycznej mapie wyspie zajmują huty szkół artystycznego (glashytte). Te małe, ale nowocześnie wyposażone pracownie znane są w Europie i poza jej granicami. Wizyta w jednej z hut, gdzie można przyjrzeć się procesowi wytopu i formowania szkła, jest niewątpliwą atrakcją turystyczną.
 

 

 

Najbardziej znane glashytte:

W pracowni Pernille Bulow Glass w Svaneke powstają piękne i funkcjonalne szklanki, świeczniki, miseczki i misy o prostych kształtach i klarownych barwach, jak również oryginalne obiekty artystyczne. Prezentuje nurt eksperymentalny i unikatowe podejście do materialu jakim jest szkło.

 

 2,5 km na południe od Gudhjem, Melstedvej 47
Pracują tu Maibritt Jonsson i Pete Hunner, którzy zainspirowani światłem, narzędziami rybackimi oraz innymi przedmiotami codziennego użytku tworzą unikalne, znane na całym świecie produkty.

 
Pracownia Pernille Bastrup, Gudhjem
Artystka w swej pracowni szkła wyczarowuje lampy olejowe, świeczniki oraz kosze kwiatowe ze szkła. Zajrzyj do założonej przez nią w huty szkła w Snogebeak, lub galerii Glasrøgeri w Gudejem.

Polecamy również wycieczki do:

pracowni Else Let Nissan w Aakirkeby, 
pracowni Glasværk Ninette Ellingsen i Evelyn Sivertsen w Nexo,
 
 
na zdjęciu szkło artystyczne z pracowni Pernille Bastrup w Gudhjem
 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018