www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Holmen - Opera w Kopenhadze

Holmen
Opera Królewska na Holmen

 
Holmen
Stara - nowa wyspa w sercu Kopenhagii

 

Historia kopenhaskiego Holmen - terenu, który wcześniej należał do marynarki wojennej i gdzie od lat budowano, naprawiano, wyposażano i obsadzano załogą duńskie statki - sięga drugiej połowy XVII w.

Jednak w 1989 r. postanowiono przenieść te instytucje w inne miejsce i pozwolono, aby teren ten zajęły placówki kulturalne i oświatowe oraz budynki mieszkalne i handel. Oznacza to, że niektóre ze starych budynków zostały przejęte przez Duńską Szkołę Architektury, Duńską Szkołę Teatralną, Duńską Szkołę Filmową oraz Szkołę Muzyki Rytmicznej.

 

Miejsce starej hali torpedowej zajął eksperymentalny teatr, stary hangar na łodzie podwodne przekształcono w restaurację, zaś w byłej jednostce wojskowej mieści się popularna dyskoteka „Base Camp”. Na pewno jest wiele planów dalszego zagospodarowania tej malowniczej i „innej" dzielnicy, jednak jej rozwój będzie kontrolowany, aby pozostała ona uroczą mieszanką zieleni, terenów rekreacyjnych i wkomponowanych w nie budynków.
Najbardziej spektakularnym elementem Holmen jest budynek opery zaprojektowany przez duńskiego architekta Henninga Larsena.
 

Zobacz Opera Królewska

 

© Copyright Rekta Consulting 2018