www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Terminal lotniska Vilhelma Lauritzena

Terminal
Vilhelma Lauritzena

Terminal Vilhelma Lauritzena  Terminal Vilhelma Lauritzena  Terminal Vilhelma Lauritzena  
Terminal lotniska Vilhelma Lauritzena pod Kopenhagą
Rekord Guinnessa w relokacji budynku

 

Ten zbudowany w 1939 r. według projektu Vilhelma Lauritzena terminal jest uznawany za jeden z najważniejszych przykładów skandynawskiego funkcjonalizmu i międzynarodowej architektury modernistycznej. Był on pierwszym terminalem pasażerskim, z prawdziwego zdarzenia, na kopenhaskim lotnisku i działał od 1939 r. do otwarcia Terminalu 2 w 1960 r.

Największy projekt relokacji budynku w historii Danii – rekord Guinessa

Władze Kopenhagi uznały, że zaprojektowany przez Vilhelma Lauritzena stary terminal z 1939 r. warto zachować, jednak znajdował się on na wschód od lotniska, na terenie przeznaczonym do zagospodarowania. W związku z tym terminal przeniesiono: cała operacja została przeprowadzona w nocy z soboty 18 września na niedzielę 19 września 1999 r., kiedy ruch lotniczy był najmniejszy.
Terminal przetransportowano na dwóch olbrzymich ciężarówkach z platformami z części wschodniej lotniska, do nowego miejsca, w jego części zachodniej, niedaleko wsi Maglebylille. Terminal został przeniesiony o 3,8 km, zaś jednym z miejsc, przez które musiały przejeżdżać ciężarówki przewożące elementy budynku, był siedmiopunktowy węzeł komunikacyjny, będący najbardziej ruchliwym miejscem lotniska.

Po raz pierwszy w historii Danii tak duży i tak stary budynek został przeniesiony, na tak dużą odległość. Na miejscu przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa obserwowali, czy rekord zostanie pobity i w końcu Copenhagen Airports A/S wraz z podwykonawcą Monberg & Thorsen zostali wpisani do księgi w kategorii „największy projekt przeniesienia budynku w Europie“.
W 2000 r. przywrócono mu jego pierwotne piękno, a dziś wpisany jest na listę zabytków.
W 2001 r. terminal Vilhelma Lauritzena otrzymał dyplom od Stowarzyszenia na rzecz Upiększania Stolicy.

Wymiary terminalu
Długość - 110 metrów
Szerokość - 26 metrów
Waga - 2600 ton
Powierzchnia - 4000 m kw.
3 piętra


Zobacz galerię zdjęć

© Copyright Rekta Consulting 2018