www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Arken
Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Arken Muzeum Arken Muzeum Arken 
 
Arken
DK-2635 Ishøj
Tel: (+45) 43 54 02 22
Skovvej 100
Wystawy:
www.arken.dk
 
Dania słynie z odważnych projektów budynków muzealnych, które poza swoim podstawowym zadaniem jakim jest prezentacja sztuki, mają służyć jako centra kultury, kawiarnie, a także ...wzbogacać krajobraz swą niebanalną strukturą.
 
Zobacz:
 
 

- wyjątkowa interakcja między sztuką, przyrodą i architekturą
Muzeum sztuki
 
 
Muzeum Sztuki Współczesnej Arken łaczy ludzi i kultury  
Dzielnica Kopenhagi Ishoj 

Jadąc pociągiem na południe od centrum Kopenhagi, szybko docieramy do przybrzeżnej dzielnicy Ishøj, gdzie znajduje się niezwykłe Arken Museum of Modern Art, zbudowane w celu uczczenia przyznania Kopenhadze tytułu Kulturalnej Stolicy Europy w 1996 roku.

Koncpecja: Muzeum - Arka łączy kultury
Muzeum Sztuki Nowoczesnej ARKEN zostało otwarte 15 marca 1996 r. przez Jej Królewską Mość Królową Małgorzatę II. Dzień ten poprzedziły lata politycznych działań mających na celu przekształcenie tej części południowej Kopenhagi w ważne miejsce dla duńskiego życia kulturalnego.

W zasadzie ARKEN jest naturalnym elementem rozwoju Kopenhagi. Już na samym początku procesu rewitalizacji miasta w latach 60. zachodnie i południowe przedmieścia Kopenhagi zostały uznane za najlepsze miejsce dla byłych mieszkańców śródmieścia. W związku z tym liczba mieszkańców tych przedmieść znacznie zwiększyła się w drugiej połowie XX wieku.

Tendencję tę wzmocnił napływ imigrantów do Danii. Południowe przedmieścia Kopenhagi stały się popularne w szczególności wśród osób pochodzenia kurdyjskiego, tureckiego i pakistańskiego. Po raz pierwszy w Danii pojawiły się duże, wielokulturowe dzielnice.

Zgodnie z duńską polityką kulturalną stworzenie instytucji, w której nowi mieszkańcy zachodnich przedmieść, mieliby możliwość bezpośredniego kontaktu z najwyższej klasy duńską i międzynarodową sztuką, było czymś naturalnym.

Od momentu założenia ARKEN robi wiele, aby podnieść jakość prowadzonej przez siebie działalności muzealnej i od 1997 r. zajmuje mocną pozycję wśród innych muzeów krajowych i międzynarodowych.

Besøg ARKEN

Projekt - dekonstruktywizm z morskimi elementami
Kiedy podjęto wszystkie decyzje i zabezpieczono środki finansowe, ogłoszono konkurs na architekta. Niespodziewanie wygrał go młody student architektury Søren Robert Lund. 
Zaprojektowany przez Lunda budynek muzeum inspirowanym dekonstruktywizmem, przypomina wrak statku osiadły pośród piaszczystych wydm.

Arken jest jednym z najlepszych przykładów współczesnego duńskiego dekonstruktywizmu, układ bryły łamie kanony kształtu, wprowadza iluzję i niespodziewane podziały przestrzeni.

Architektura muzeum jest niezwykła i odważna, jednak bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz otaczającej go piaszczystej plaży, wydm i morza. Latem zwiedzanie ARKEN dobrze jest połączyć z nadmorską wycieczką i spędzić swobodnie czas na pięknej plaża Ishøj Strand.

 

 Zobacz zdjęcia>>>

Galeria zdjęć, informacje>>>

 

© Copyright Rekta Consulting 2018