www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Boris Brorman Jensen

Boris Brorman Jensen
Architekt

 
Duńska architektura dziś
Boris Brorman Jensen, architekt, profesor na Aalborg Univeristy.

 

W ostatnich latach jesteśmy w Danii świadkami fascynującego starcia Dawida z Goliatem, partyzanckiego ataku na niewzruszone poczucie, że istnieje specyficzna duńska tradycja w architekturze. Pod obstrzałem znalazła się zwłaszcza idea krytycznego regionalizmu. Krytyczny regionalizm w wydaniu skandynawskim był niegdyś wysoko ceniony za wprowadzenie większego rozmachu do zamkniętej społeczności lokalnej. Otwarty na najnowsze tendencje pozostawał jednocześnie wierny lokalne tradycji oraz wrażliwy na kontekst kulturowy i przyrodniczy. Z czasem jednak stal się zbyt „lokalnie patriotyczny”; zaczął być dogmatem, ideą, która uparcie zamyka się w narodowych ramach. Duńska architektura za długo tkwiła w samozachwycie, którego rezultatem były kolejne wariacje na temat pięknie przeszklonego czworokątnego pudelka z eleganckimi detalami. Wydaje się, ze zainteresowanie interpretacją i przetwarzaniem tego, co nowe i obce, ustąpiło miejsca jednostronnym i niemal paranoicznym poglądom – autodestrukcyjnym, gardzącym wszystkim, co jest zbyt „trendy”, zbyt „zagraniczne”. Bitwa, tocząca się w tej chwili, nie przynosi większych strat i duńska architektura nie stanie się w jej wyniku mniej ambitna w przyszłości. Wręcz przeciwnie. Na razie przegrywa jedynie zrównująca wszystko monotonna kultura konsensusu. Dawno już nie działo się tak wiele na szczytach duńskiej architektury, dawno nie objawiło się tak dużo nowych talentów.

 

Przez ostatnie lata duńskie budownictwo było zdominowane przez kilka dużych i wpływowych firm, takich jak pracowania Henninga Larsena, Schmidt Hammer lassem (SHL) oraz Arkitema, wciąż wiernych modernistycznej tradycji. Natomiast wśród pracowni średniej wielkości zainteresowanie wzbudziły dokonania świadomych reformatorów duńskiej architektury – Ludgaard & Tranberg oraz Dorte Mandrup Arkitekter. Pierwsza z nich w sowich realizacjach nawiązuje wprost do dziedzictwa ostatnich dziesięcioleci. Druga – do sensualnych walorów duńskiej architektury ostatnich dekad: delikatności i oryginalnego traktowania materiałów, dzięki któremu dają one przyjemność nie tylko wzrokową, ale i dotykową. Istnieje oczywiście znacznie więcej znakomitych dużych i średnich biur architektonicznych. Konkurencja jest ostra i pięć wymienionych pracowni nie ma monopolu na jakość. Dynamiczną przeciwwagę dla głównego nurtu duńskiej architektury stanowią małe, nowo otwarte pracowanie, które czerpią inspirację z zagranicy i rzucają wyzwanie konwencjom. Pracownia PLOT ( od początku 2006 roku podzielona na dwa biura JDS i BIG) to najważniejsza z nich. W czasie swej krótkiej działalności zdołała zaprezentować radykalnie nowa estetykę i stosunek do przestrzeni. Udało jej się przełamać zamknięty krąg: aby dostawać duże zlecenia, trzeba mieć doświadczenie, aby mieć doświadczenie, trzeba realizować duże projekty. Pokazała, że w nadglebiu duńskiej architektury kryją się młode talenty oraz dużo zapału, a jej sukces zwrócił uwagę, także inwestorów, na nowe małe pracowaniem takie jak CEBRA, która wyłoniła się kilka lat temu z biura Schmidt Hammer lassem, czy EFEKT. Wyróżniła się też pracowania TRANSFORM, ale mimo nagród w międzynarodowych konkursach miał trudności w przebiciu się na duńskim rynku. Do tego grona dołączyła też COBE, która dzięki współpracy z holenderskim MVRDV w Chinach trafiła na pierwsze strony duńskich czasopism fachowych.

Boris Brorman Jensen
Architekt, profesor na Aalborg Univeristy, obecnie zajmuj się krytyka architektoniczną, wykłada w School of Architecture w Aarhus, wchodzi w skład rady redakcyjnej duńskiego miesięcznika „Arkitekten”
Za Architektura, dodatek Euro-architektura”, Dania, 1.06.2006., wyd. Murator.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018