www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kubeflex
letni dom Arne Jacobsena

Dom letni rodziny Jacobsenów - Kubeflex Dom letni rodziny Jacobsenów - Kubeflex Dom letni rodziny Jacobsenów - Kubeflex  
Trapholt
Æblehaven 23
6000 Kolding
www.trapholt.dk
Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt w Kolding
Kubeflex - letni dom Arne Jacobsena

 

Poruszając się na południe Jutlandii napotykamy Kolding, malownicze miasto leżące na fiordem. Jego niewątpliwą ozdobą jest średniowieczny zamek, ale również Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt. Znajdują się w nim najlepsze przykłady duńskiej sztuki meblarstwa, reprezentowane przez meble projektów Kaare Klinta, Borge Mogensena, Funn Juhla i oczywiście Arne Jacobsena, Vernera Pantona i Nanny Ditzel.

 

Dom letni rodziny Jacobsenów - Kubeflex
Kubeflex - jedyny w swoim rodzaju prototyp letniego domu zaprojektowany przez Arne Jacobsena - został ponownie udostępniony w muzeum Trapholt i wypełniają go teraz przedmioty zaprojektowane przez samego Jacobsena.

Dom letni A. Jacobsen W latach 1969-70 Arne Jacobsen zbudował ten dom współpracując z firmą Høm Typehuse i po raz pierwszy zaprezentował go na targach nieruchomości Archibo w 1970 r.

Zbudowany z sześciennych modułów o powierzchni 10 m kw. Kubeflex miał być elastycznym systemem, w którym moduły można by ze sobą łączyć, a jeżeli byłaby taka potrzeba, można by także dodawać nowe elementy.

Był to dom, który można by zmieniać zgodnie z potrzebami właściciela. Niestety ani czasy, ani rynek nie były gotowe na tak radykalny eksperyment architektoniczny i Kubeflex nigdy nie trafił do produkcji.

Dom letni rodziny Jacobsenów.
Przez wiele lat Kubeflex znajdował się na Zelandii, gdzie pełnił rolę domu letniego rodziny Jacobsenów. O jego istnieniu wiedzieli tylko najbardziej entuzjastycznie nastawieni architekci, a na przestrzeni lat z rodziną kontaktowały się osoby o zainteresowaniach technicznych pragnące zobaczyć na własne oczy ten radykalny przykład nowoczesnego domu.

Dom letni A. Jacobsen w KoldingMuzeum Trapholt z radością udostępniło dom wszystkim entuzjastom wzornictwa i architektury. W jego wnętrzu zobaczyć można wiele przedmiotów zaprojektowanych przez Arne Jacobsena, np. elementy wyposażenia z serii Vola oraz serwis do kawy Cylinda Line. Z domu rozpościera się wspniały widok na Fiord Kolding.

Dzięki Kubeflex Trapholt wzbogacił się o wyjątkową atrakcję, która jest pięknym uzupełnieniem ogromnej kolekcji mebli stworzonych przez duńskich architektów i projektantów.
Zwiedzanie codziennie od 13.00 do 15.00.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018