www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

ARoS Aarhus
Muzeum Sztuki

 ARoS Aarhus Kunstmuseum Znalezione obrazy dla zapytania aros aarhus kunstmuseum
 
ARoS Aarhus Kunstmuseum
Aros Allé 2
DK-8000 Århus C

ARoS Aarhus Kunstmuseum
Muzeum sztuki

7 kwietnia 2004 r. zostało otwarte ARoS Aarhus Kunstmuseum. Położony w centrum Aarhus budynek o powierzchni 17 700 m. kw., który kosztował 306 mln DKK został zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassem (SHL). To działające w Aarhus biuro wygrało w 1997 r. konkurs na projekt nowego muzeum, pokonując 109 pracowni architektonicznych z całego świata. ARoS jst jednym z największych muzeów w Europie, które tylko w 2017 roku, odwiedziło 980,909 osób. 

W 2011 roku spełniono niezwykłą, architektoniczną wizję. Od tego momentu, projekt Ólafura Elíassona wieńczący dach muzeum - Your Rainbow Panorama, stał się atrakcją dla gości z całego świata. Z oszklonego na kolorowo deptaku, roztacza się wspaniały widok na całe Aarhus. 

 Znalezione obrazy dla zapytania aros aarhus kunstmuseum

W dużej mierze, dzięki tej kolorowej instalacji, muzeum ARoS stało się drugim najchętniej odwiedzanym muzeum w Danii, zaraz po znanym Louisiana Muzeum w Humlebæk pod Kopenhagą.. 

Budynek

Budynek ma kształt sześcianu o wysokości 43 m i szerokości 54 na 54 m. Jest on podzielony na dwie części zakrzywioną „muzealną uliczką“, na którą można wejść bez biletu. Na środku „uliczki“ znajduje się spiralna klatka schodowa, a po zakupieniu biletu goście uzyskują dostęp do wszystkich galerii i innych atrakcji muzeum.

Projekt jest wyrazem swobodnego, kojarzącego się bardziej z zabawą, „artystycznego” języka, który wywodzi się z uwielbienia dla projektów Oscara Niemeyera, stanowiących z kolei kontynuacje Le Corbusiera. Bryła muzeum, regularny prostopadłościan w niczym nie zapowiada miękkiej formy wnętrza budynku, na który składa się biała, świetlista przestrzeń z miękkimi, falistymi liniami balkonów.

Znalezione obrazy dla zapytania aros aarhus kunstmuseum

Muzeum
Dzięki tysiącom metrów kwadratowych powierzchni znajdujących się na dziesięciu piętrach, muzeum dysponuje teraz odpowiednią przestrzenią pozwalającą mu na wystawianie kolekcji 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik. Przed inauguracją nowego muzeum kolekcja powiększyła się o prace takich międzynarodowych artystów, jak: Bill Viola, Tony Oursler, Carsten Höller, Miwa Yanagi oraz James Turrell. Zakup tych prac był możliwy w dużej mierze dzięki przekazywanej przez 10 lat przez New Carlsberg Foundation darowiźnie w wysokości 40 mln DKK.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018