www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

ARoS Aarhus
Muzeum Sztuki

ARoS Aarhus Kunstmuseum ARoS Aarhus Kunstmuseum ARoS Aarhus Kunstmuseum 
 
ARoS Aarhus Kunstmuseum
Aros Allé 2
DK-8000 Århus C
www.aros.dk
ARoS Aarhus Kunstmuseum
Muzeum sztuki

 

7 kwietnia 2004 r. zostało otwarte ARoS Aarhus Kunstmuseum. Położony w centrum Aarhus budynek o powierzchni 17 700 m. kw., który kosztował 306 mln DKK został zaprojektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassem (SHL). To działające w Aarhus biuro wygrało w 1997 r. konkurs na projekt nowego muzeum, pokonując 109 pracowni architektonicznych z całego świata.

 

Budynek
Muzeum w AarhusBudynek ma kształt sześcianu o wysokości 43 m i szerokości 54 na 54 m. Jest on podzielony na dwie części zakrzywioną „muzealną uliczką“, na którą można wejść bez biletu. Na środku „uliczki“ znajduje się spiralna klatka schodowa, a po zakupieniu biletu goście uzyskują dostęp do wszystkich galerii i innych atrakcji muzeum.

Projekt jest wyrazem swobodnego, kojarzącego się bardziej z zabawą, „artystycznego” języka, który wywodzi się z uwielbienia dla projektów Oscara Niemeyera, stanowiących z kolei kontynuacje Le Corbusiera. Bryła muzeum, regularny prostopadłościan w niczym nie zapowiada miękkiej formy wnętrza budynku, na który składa się biała, świetlista przestrzeń z miękkimi, falistymi liniami balkonów.

Muzeum
Dzięki tysiącom metrów kwadratowych powierzchni znajdujących się na dziesięciu piętrach, muzeum dysponuje teraz odpowiednią przestrzenią pozwalającą mu na wystawianie kolekcji 1100 obrazów, 400 rzeźb i instalacji, 200 materiałów wideo a także ponad 7000 rysunków, zdjęć i grafik. Przed inauguracją nowego muzeum kolekcja powiększyła się o prace takich międzynarodowych artystów, jak: Bill Viola, Tony Oursler, Carsten Höller, Miwa Yanagi oraz James Turrell. Zakup tych prac był możliwy w dużej mierze dzięki przekazywanej przez 10 lat przez New Carlsberg Foundation darowiźnie w wysokości 40 mln DKK.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018