www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kolekcja prac
Kaare Klint

Propeller Chair Safari Chair Deck Chair Church Chair Sofa Bergere Chair
 

Najsłynniejsze prace
Kaare Klint

 
Kaare Klint
Architekt i projektant mebli

 

Kaare Klint (15.12.1888 r. – 28.03.1954 r.) - duński architekt i projektant mebli.

 

Był głównym inicjatorem stworzenia wydziału projektowania mebli na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w 1924 r., a jako jej profesor ukształtował tam wielu młodych projektantów, z których najbardziej znani są Poul Kjærholm i Børge Mogensen.

Proste i eleganckie projekty Klinta opierały się na projektach neoklasycystycznych.
Choć Bauhaus odrzucał klasyczną tradycję, Klint z niej korzystał. Wierzył, że zrozumienie materiałów, proporcji i sposobu tworzenia klasycznych mebli jest najlepszą podstawą do tworzenia nowych projektów. Projektowane przez Klinta przedmioty były zawsze wynikiem szczegółowych badań – każdy z nich musiał spełniać swoją funkcję, mieć doskonale dopracowaną budowę, proporcje odpowiadające rozmiarom ludzkiego ciała i być precyzyjnie wykonany z najwyższej jakości materiałów.

Prace
Pierwsza poważna praca Klinta powstała we współpracy z jego mentorem - architektem Carlem ‘Calle’ Petersenem. W 1914 r. zlecono im zaprojektowanie mebli i elementów wyposażenia dla Muzeum Sztuki w Faaborg. Jednym z zaprojektowanych mebli było słynne
Krzesło Faaborg [ang. Faaborg Chair], będące lekkim i eleganckim meblem, w którym widać oczywiste nawiązania do przedmiotów klasycznych.
W zaprojektowanym w 1927 r.
Czerwonym Krześle [ang. Red Chair] widać było wyraźnie budowę i proporcje XVIII-wiecznego krzesła angielskiego, jednak proste oparcie pozbawione wszelkich niepotrzebnych ozdób oraz piękna nigeryjska skóra sprawiły, że na pewno nie można go było uznać za jego imitację.


Inne ważne prace Kaare Klinta to:
Taboret Śmigło [ang. The Propeller Stool] z 1927 r.
-
Fotel Safari [ang. The Safari Chair] z 1930 r. - głęboki fotel zaprojektowany we współpracy ze swoim uczniem Edvardem Kindtem-Larsenem
-
Fotel Leżak [ang. the Deck Chair] zaprojektowany w 1933 r.
-
Krzesło Kościelne [ang. The Church Chair] zaprojektowane w 1936 r. dla Kościoła Bethlehem w Kopenhadze.


Warto także wspomnieć o projektowanych przez Klinta szafkach i szafach o doskonałych proporcjach – wszystkie zostały wykonane z litego kubańskiego mahoniu.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018