www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Muzeum w Aarhus

Jutlandia
Ciekawa architektura 

Skagen Odde Natur Center. Ratusz Miejski w Aarhen – projekt Arne Jacobson Uniwersytet w Aarhus    
 
 
 
 
 
 
Aarhus - Własne M w silosie zbożowym
 
 
Często poruszamy problem rewitalizacji nieużywanych budynków industrialnych w miastach. Jednak nie możemy zapominać, że stare przemysłowe obiekty to także dylemat wielu wsi. Jak sobie z nimi poradzić? Architekci z C . F. Møller Architects zamienili jeden z duńskich silosów zbożowych na wysoki blok mieszkalny.
 
 
 
Najnowszy budynek muzeum stworzony przez Stevena Holla jest skomplikowaną kompozycją przestrzenną harmonijnie wpisującą się w otoczenie, zainspirowaną znajdującymi się w niej dziełami sztuki i pełną odniesień do wyrobów włókienniczych. [...]
 
 
 
 
 
 
 
 
Architektoniczna wycieczka po Danii 
- przez Jutlandię  

W ostatnich latach architektura Danii była zdominowana przez infrastrukturę, mimo to kilka z uznanych obiektów zyskało sławę na całym świecie.

 

Północna Jutlandia – kraina wrzosu, piasku i słońca
Aarhus i wschodnia Jutlandia – city break w naturze
Kolding

Północna Jutlandia – kraina wrzosu, piasku i słońca

 
Północne rubieże Danii zaskakują nawet najbardziej wymagającego turystę. Praktycznie każdy jest w stanie znaleźć tu coś odpowiedniego dla siebie. Ten dość słabo zaludniony region od wielu lat jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku zarówno Duńczyków, jak i miłośników aktywnej turystyki z całej Europy. Co ciekawe – miejsce to przyciąga nie tylko żeglarzy czy wytrawnych piechurów, ale także... artystów, malarzy i literatów.
 
 

Północna Jutlandia – kraina wrzosu, piasku i słońca.

Atrakcje i zabytki północnej Jutlandii, zobacz

  

Centrum Natury w Skagen Odde - północna Jutlandia.

DANIA -            Atrakcje i zabytki Północnej Jutlandii

Na samym krańcu Danii, w Grenen ( to piaszczysty półwysep o długości 5 km) w miejscu spotkania Morza Północnego i cieśniny Kattegat zostało otwarte nowe muzeum: Skagen Odde Natur Center.

Zaprojektował je duński architekt o światowej sławie Jorn Utzon (Gmach Opery w Sydney w 1962 r.), zainspirowany fascynującą naturą tego niezwykłego miejsca, zaś prace przerwane jego śmiercią kontynuował syn Jan Utzon.

Tematem wystawy mieszczącej się w tym niezwykłym budynku jest właśnie natura: woda, piasek, wiatr i światło. W każdej z sal muzeum starano się oddać atmosferę wykreowaną przez te cztery elementy.

 

 powrót do początku

 

Aarhus i wschodnia Jutlandia – city break w naturze

Wschodnia Jutlandia to dość nietypowa jak na duńskie warunki kraina. Przyzwyczajeni do bezkresnej płaszczyzny turyści ze zdumieniem znajdą tu niezliczone pagórki i liczne wąwozy, ale też jeziora i długie zatoki wcinające się głęboko w ląd, do złudzenia przypominające norweskie fiordy.

Pomiędzy nimi malowniczo wkomponowane są typowe duńskie miasteczka z niską, wręcz sielankową zabudową. Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Århus – druga po Kopenhadze metropolia Danii, kulturalna stolica Jutlandii, a także duży port handlowy.

Wschodnia Jutlandia– sielska kraina nad Kattegatem

 

Aarhus

W rzadki na skalę europejską sposób łączy atmosferę metropolii z klimatem małej miejscowości. Miasto znane jest ze swej sceny muzycznej, a także z okolicznych lasów i plaż. „Największe na świecie małe miasteczko” ma dla turystów wiele atrakcji.

Na przedmieściach Aarhus w ciągu pięciu lat powstanie nowe osiedle całkowicie pozbawione ruchu samochodowego. Osiedle Nye, na którym zamieszka 15 tys. osób, będzie otoczone polami i zagajnikiem, i zostanie podzielone na siedem stref oddzielonych od siebie parkami i zbiornikami wodnymi. W projekcie Nye nie zabrakło licznych dróg rowerowych. Osiedle zostanie połączone z centrum Aarhus torami tramwajowymi.

Autorzy projektu przekonują, że więzi społeczne między mieszkańcami Nye będą ściślejsze niż w przypadku mieszkańców osiedli tradycyjnych.

Aarhus Europejska Stolica Kultury 2017 zobacz

 

Ratusz Miejski – projekt Arne Jacobsen


Ratusz Miejsci w AarhusKiedy Arne Jacobsen wraz z Erikiem Møllerem wygrał konkurs na projekt ratusza w Aarhus, okazało się, że był to kolejny kontrowersyjny projekt. Został on uznany za zbyt nowoczesny i niewystarczająco monumentalny. W końcu Jacobsen został zmuszony do dodania wieży i marmurowej elewacji. Pomimo tego jest on wciąż uznawany za jeden z jego najważniejszych budynków.
Choć ratusz w Aarhus ma już 50 lat, wciąż zadziwia swoją nowoczesnością i funkcjonalizmem.Pokryty norweskim marmurem ratusz, jest przykładem duńskiego wzornictwa i architektury w najlepszym wydaniu.
Wejście na wieżę: od1 lipca do 31 sierpnia.

 

Uniwersytet


Reprezentatywne dzieło Kaya Fiskara, jednej z czołowych osobistości na kopenhaskiej ASP.
Obiekt ten powstał w wyniku konkursu wygranego w roku 1931 przez K. Fiskara wspólnie z C.F. Mollerem i P. Stegmannem. Cechuje go swobodne rozplanowanie w naturalnym krajobrazie i nowoczesne ujednolicenie poprzez watek żółtej cegły. W rezultacie powstało ciekawe zjawisko połączenia idei konstruktywizmu, które, z dobrym rezultatem zmodernizowały duńską tradycję ceglanej architektury.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS

Projekt jest wyrazem swobodnego, kojarzącego się bardziej z zabawą, „artystycznego” języka, który wywodzi się z uwielbienia dla projektów Oscara Niemeyera, stanowiących z kolei kontynuacje Le Corbusiera. Bryła muzeum, regularny prostopadłościan w niczym nie zapowiada miękkiej formy wnętrza budynku, na który składa się biała, świetlista przestrzeń z miękkimi, falistymi liniami balkonów.

Muzeum Sztuki Współczesnej ARoS, zobacz więcej

 

Góra Lodowa (Iceberg) w porcie Aarhus


Unikatowy budynek Iceberg w Aarhus to dzieło czterech trendsetterskich biur architektonicznych z Danii (JDS Architects i CEBRA), Holandii (SeARCH) i Francji (Louis Paillard) i PensionDenmark. Składająca się z jedenastu pinakli biała, dynamiczna bryła, znajduje się w najbardziej oddalonym zakątku portu Aarhus, dzięki czemu oferuje spektakularny widok na zatokę Aarhus, Kalo Cove i miasto Aarhus.
Ideą było stworzenie przestrzeni, gdzie najlepsze cechy skandynawskiej architektury zespalają się z międzynarodowym doświadczeniem oraz europejską tradycją i ideami. Pierwsze mieszkania zostały oddane do użytku w 2013 roku.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fale (The Waves) w Vejle 

Kapituła międzynarodowego konkursu LEAF Award (Leading European Architects Forum) w 2010 roku, główną nagrodę za najlepszy budynek mieszkalny (kategoria Residential Building of the Year (Multiple Occupancy) przyznała apartamentowcom The Waves (Fale) w duńskim mieście Vejle, na Jutlandii.

Projekt stworzony przez słynną duńską firmę Henning Larsen Architects (HLA) to rząd połączonych ze sobą dachami budynków, które kształtem przypominają wzburzone fale, czy wręcz tsunami, bo budynki liczą po 10 pięter.

Pomysł nieprzypadkowy, bo malownicze Vejle przyciąga turystów głównie morzem i fiordem Vejle, położonym pośród wzgórz.
Inwestycja miała więc odzwierciedlać charakter okolicy, choć w rezultacie go przyćmiła. W duńskich domach znalazło się miejsce na 140 mieszkań, wszystkie z widokiem na zatokę.

Zobacz galerię zdjęć>>>

 

Kolding
 

Poruszając się na południe napotykamy Kolding, malownicze miasto leżące na fiordem. Jego niewątpliwą ozdobą jest średniowieczny zamek, ale również Muzeum Sztuki Współczesnej Trapholt. Znajdują się w nim najlepsze przykłady duńskiej sztuki meblarstwa, reprezentowane przez meble projektów Kaare Klinta, Borge Mogensena, Funn Juhla i oczywiście Arne Jacobsena, Vernera Pantona i Nanny Ditzel. 

Trapholt - Muzeum Sztuki Współczesnej w Kolding

 

Trapholt - Muzeum Sztuki Współczesnej w KoldingImponująca kolekcja mebli w Trapholt ilustruje rozwój duńskiego meblarstwa od początku XX wieku do czasów współczesnych. Wiele z prac włączonych do kolekcji zostało zaprojektowanych przez Kaare Klinta i jego studentów, którzy tworzyli tradycyjne, drewniane meble używając specjalnych technik umożliwiających pracę z tym materiałem.

Było to szczególny wyróżnik tej grupy na tle ówczesnych projektantów zainspirowanych Bauhausem, którzy produkowali stalowe meble na masową skalę.

Funkcjonalizm lat 30. reprezentowany jest przez takich projektantów, jak Mogens Lassen i Poul Henningsen, natomiast Børge Mogensen, Hans J. Wegner, Finn Juhl i Mogens Koch reprezentują „złoty wiek“, tj. lata 40. i 50.

Industrializacja w produkcji mebli, do której doszło po zakończeniu drugiej wojny światowej, reprezentowana jest przez wiele prac Arne Jacobsena, który podobnie jak Poul Kjærholm, w pełni wykorzystywał nowe materiały i metody produkcji, jakie pojawiły się w tym czasie.

Nowy styl życia i formy spędzania wolnego czasu, które stały się popularne w latach 60., ilustrują prace Vernera Pantona, natomiast projektanci nowego pokolenia, którzy wnieśli ważny i oryginalny wkład w tradycję, reprezentowani są przez prace Nanny Ditzel, Nielsa Gammelgaarda, Nielsa Jørgena Haugesena, Bernta Pedersena oraz Torbena Skova.

Kubeflex - letni dom Arne Jacobsena, zobacz

powrót do początku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018