www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Muzeum w Arken

Wokół Zelandii
Najciekawsze miejsca

Pałac Fredensborg Muzeum Louisiana Osiedle Soholm projekt: Arne Jacobsen Osiedle Oerestad Lotnisko Kastrup Muzeum Sztuki Współczesnej Arken w Ishoj
 
 
 
 
 
 
 


Budynek Zahy Hadid >>>

w kompleksie
Muzeum Ordrupgaard
8 km na północ od Kopenhagi
Vilvordevej 110
2920 Charlottenlund
www.ordrupgaard.dk

 

Wokół Zelandii
- śladami wzornictwa, sztuki i architektury

 

Wyspa Zelandia to nie tylko Kopenhaga.

Północna Zelandia jest od stuleci miejscem letniego wypoczynku członków rodziny królewskiej. Dlatego w tej okolicy znajdują się barokowy pałac Fredensborg, okazały zamek Frederiksborg i zamek Hamleta Kronborg.

Na północ od Kopenhagi
Na południe od Kopenhagi

Na północ od Kopenhagi ciągnie się malownicze wybrzeże zwane Duńską Riwierą. Tutaj znajduje się muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, zawierające najlepszą w Danii kolekcję malarstwa i rzeźby XX wieku, dom i muzeum pisarki Karen Blixen (autorki "Pożegnania z Afryką") i najstarszy park rozrywki na świecie - Bakken usytuowany w Parku Leśnym Dyrehaven w Klampenborgu.

Północna Zelandia i okolice Kopenhagi, zobacz więcej

 

Na północ od Kopenhagi

Wzdłuż Duńskiej Riwiery, śladami Arne Jacobsena

 

Proponujemy wycieczkę na północ od Kopenhagi drogą Strandvejen (Droga Plażowa), jedną z pierwszych prac projektanckich Jacobsena, prowadzącą wzdłuż malowniczej cieśniny sundzkiej, przez Dom Finna Juhla i Muzuem w Ordrupgaard projektu Z.Hadid, Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, a nastepnie do  pionierskiego projektu Bellavista housing complex (1931-1937) – kompleksu budynków w nadmorskim kurorcie Klampenborg, by skończyć w Soholm.

Osiedle szeregowych domów Søholm – projekt Arne Jacobsen


Søholm leży 40 km na północ od Kopenhagi, prowadzi doń malownicza trasa wzdłuż Strandvej i cieśniny Sundzkiej, w pobliżu Humlebaek i Muzeum Louisiana.
Po kilku latach twórczości kariera Jacobsena zaczęła się znów dobrze
rozwijać, a dzięki takim projektom jak Søholm (1953-55) weszła ona w fazę bardziej eksperymentalną. Architekt sam przeprowadził się do jednego z domów w Søholm, gdzie żył do końca swoich dni.

 

Muzeum Ordrupgaard koło Kopenhagi - Finn Juhl, Zaha Hadid i francuskie pejzaże – niezwykły mix architektury, wzornictwa i sztuki

 

Muzeum Ordrupgaard koło Kopenhagi jest w posiadaniu jednej z najciekawszych kolekcji sztuki francuskiej w Europie Północnej.
O jego niezwykłości decyduje jednak niezwykłe połączenie duńskiej tradycji architektonicznej designerskiej z najlepszymi, światowymi trendami.


Od 1997 roku częścią Muzeum Ordrupgaard jest prywatny dom popularnego duńskiego architekta Finna Juhla (1912-1989), zaś wystawy międzynarodowe organizowane są w nowej części muzeum otwartej w 2005 roku, projektu Zahy Hadid, znanej na całym świecie brytyjskiej architekt irackiego pochodzenia.


Muzeum znajduje się zaledwie 8 km na północ od Kopenhagi i ma doskonałe połączenie szybką kolejką z centrum miasta.

 

Zobacz więcej>>> 

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana znajduje się w północnej części Zelandii i rozciąga się z niego panoramiczny widok na cieśninę Øresund. Częścią muzeum jest położony nad morzem park rzeźby, a interakcja między sztuką, przyrodą i architekturą muzeum jest naprawdę wyjątkowa.


Zobacz więcej

  powrót do początku

  

Na południe od Kopenhagi

Oerestad – nowa dzielnica Kopenhagi na wyspie Amager


Osiedle OrestadNa ogromnym terenie wyspy Amager, na południe od centrum, powstaje nowa dzielnica. Tutaj właśnie leży lotnisko Kastrup o śmiałym rzucie zewnętrznym i ciekawej architekturze wnętrz, a także ma swój początek połączenie drogowo-mostowe pomiędzy Dania i Szwecją, przez cieśninę na Sundzie.
Obszar Oersted o wymiarach 5 kilometrów na 600 metrów jest obsługiwany przez metro, doskonale skomunikowane z lotniskiem, centrum miasta, a także pozostałą częścią Danii i Szwecją.


Zarówno obe
cnie realizowana zabudowa, jak i przyszłe projekty zostały dokładnie zaplanowane. Powstają gmachy uniwersytetu i innych uczelni, akademiki, osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej, duńskiego radia telewizji. Prawdziwa pracownia architekta przyszłości!

 

Zobacz więcej

Lotnisko Kastrup na wyspie Amager

 

Muzeum Sztuki Współczesnej Arken w Ishoj

 

Jadąc pociągiem na południe od centrum Kopenhagi, szybko docieramy do przybrzeżnej dzielnicy Ishøj, gdzie znajduje się niezwykłe Arken Museum of Modern Art., zbudowane w celu uczczenia przyznania Kopenhadze tytułu Kulturalnej Stolicy Europy w 1996 roku.

 

Muzeum-Arka łączy kultury, zobacz więcej

 

 

powrót do początku 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018