www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Biblioteka Czarny Diament, Kopenaga

Przykłady architektury
Kopenhaga

Kopenhga, Opera Jacobsen, Bank Narodowy, Kopenhaga Jacobsen, Ratusz w Rodovre Biblioteka Czarny Diament Teatr Królewski, Kopenhaga Lauritsen,Terminal Lotniska 
 

Przykłady  wzornictwa
Kopenhaga

Kopenhga, OperaHenningsen, Lampy w TivoliJacobsen, Hotel Royal Radisson Blu (SAS)

 
 
 
 
Szlakiem duńskiego wzornictwa i architektury
po Kopenhadze

 

Choć od kilkudziesięciu lat powstają liczne uczone książki i artykuły gazetowe próbujące zdefiniować duńskie wzornictwo, jego istotę można odkryć w ponadczasowej prostocie, funkcjonalności i wysokiej jakości materiałów. Jedno nie ulega wątpliwości: Duńczycy należą do liderów światowego wzornictwa.

Klasyka znów w modzie - wnętrza
Mistrz – Arne Jacobsen
Architektura
Najlepsze duńskie wzornictwo w stolicy
Muzea i sale wystawowe
Poza centrum

Klasyka znów w modzie - wnętrza
Ostatnimi laty wrosło zainteresowanie duńskim wzornictwem dwudziestego wieku. Za ten renesans odpowiadają prace kilku wielkich artystów, między innymi Arne Jacobsena, Hansa J. Wegnera, Kaare Klinta i Poula Henningsena. Ich wzornictwo, dzisiaj już nieco staroświeckie, było szeroko przedstawiane przez wyznaczające nowe trendy czasopisma, takie jak Wallpaper, Dazed and Confused oraz Voque. Krzesła Jacobsena – Jajo, Mrówka i Łabędź – oraz lampy Henningsena wciąż jeszcze można znaleźć w najmodniejszych kopenhaskich kafejkach i barach w stylu retro (najlepsze przykłady to Pussy Galore’s Flying Circus i Stereo Bar), a także w Londynie i Nowym Jorku.

powrót do początku

Mistrz – Arne Jacobsen
W 2002 roku Kopenhaga obchodziła stulecie urodzin Arne Jacobsena, nazywanego często ojcem chrzestnym duńskiego wzornictwa przemysłowego.
Szlakiem Arne Jacobsena >>>

Skandynawskie wzornictwo zdobi również pięciogwiazdkowy hotel Hilton Copenhagen Airport, gdzie w lobby stoją meble Arne Jacobsena.

Hotel Alexandra w Kopenhadze

Hotel Alexandra w hołdzie dla duńskiego wzornictwa ozdobił siedem pokojów pracami Arne Jacobsena – oprócz prac architektów Ole Wanschera, Hansa J. Wegnera, Børge Mogensena i Finna Juhla. Z kolei w Hotel Imperial wystrój wnętrz pokojów, których numery kończą się na 06 (106, 206, 306 itd.), został zaprojektowany przez studentów Duńskiej Szkoły Wzornictwa (Denmark’s Design School).

Przy Store Kongensgade znajduje się Restaurant Rasmus Oubæk. Rasmus Oubæk był legendarnym już szefem kuchni w wyróżnionych przez Michelin Kommandanten i w TyvenkokkenHansKoneog Hendes Elsner.
Restauracja może pomieścić maksymalnie dwadzieścioro gości, a po ostatniej renowacji i zmianach pełno w niej duńskiego wzornictwa: meble H. J. Wegnera, oświetlenie PH, Royal Porcelain i George Jensen.

powrót do początku

Architektura
Intensywnie pracujący artysta Henning Larsen był odpowiedzialny za rozbudowę Nowej Glyptoteki (Muzeum) Carlsberga i projekt Duńskiego Centrum Wzornictwa w Kopenhadze. Młodzi architekci z Aarhus Schmidt i Hammer & Lassen wykonali przełomowy projekt Biblioteki Czarny Diament, która jest połączona z Biblioteką Królewską w nadbrzeżnej części Kopenhagi. Rozwój architektury możemy także podziwiać oglądając Most na Wielkim Bełcie między Zelandią i Fionią, nowy terminal na lotnisku w Kopenhadze i most przez cieśninę Sund, łączący Danię ze Szwecją.

powrót do początku

Najlepsze duńskie wzornictwo w stolicy
Arne Jacobsen nie jest jedynym światowej sławy duńskim architektem, który zaznaczył swoją obecność w Kopenhadze. Jørn Utzon, autor projektu prawdopodobnie najsłynniejszego budynku świata, czyli Sydney Opera House, zaprojektował również sklep meblarski Paustian w dzielnicy portowej.

Z kolei w śródmieściu warto zobaczyć centrum architektury wnętrz Casa Shop.
Następny punkt programu to spacer do centrum wzornictwa i sprzedaży detalicznej - przy placu Amagertorv, leżącym przy głównym „deptaku” miasta „Strøget”. Obejrzymy tu wspaniałe produkty duńskiego wzornictwa jakie oferują sklepy firmowe Royal Copenhagen Retail (porcelana, figurki, zastawa stołowa), George Jensen Silver (srebrne przedmioty użytkowe i ozdoby, zegarki), Royal Copenhagen Porcelain & Antiques, Royal Copenhagen Crystal i Holmegaard (szkło, kryształy) oraz Illums Bolighus -The House of Modern Living - ogromny dom towarowy słynny z designerskich przedmiotów użytkowych.

Warto wspomnieć o sławnej na cały świat duńskiej marce sprzętu „audio & stereo”, Bang & Olufsen, której produkty dostępne są w wielu kopenhaskich domach towarowych i sklepach.

Również przy Strøget, nieco dalej w kierunku Kongens Nytorv, znajduje się nieco bardziej przyjazny dla portfela flagowy sklep firmy Bodum. Dużą popularnością cieszy się Birger Christensen Living, stworzony niedawno oddział 130-letniej firmy kuśnierskiej Birger Christensen poświęcony wyposażeniu wnętrz.

powrót do początku

Muzea i sale wystawowe
Ci, którzy szczególnie interesują się architekturą wnętrz, powinni odwiedzić nowe pięciopoziomowe Danish Design
Duńskie Centrum Wzornictwa Centre na HC Andersen Boulevard, w którym regularnie odbywają się wystawy poświęcone różnym aspektom wzornictwa przemysłowego. Ten imponujący budynek o szklanej fasadzie to kolejne dzieło sztuki Henninga Larsena.

Kunstindustrimuseet (Duńskie Muzeum Wzornictwa Przemysłowego) dokumentuje postępy duńskiej i międzynarodowej wzornictwa przez wieki.

Królewska Akademia Architektury na Holmen organizuje regularne wystawy w Meldahis Smedie, podobnie jak pobliskie Duńskie Centrum Architektury przy Gammel Dok, które oferuje ponadto znakomitą księgarnię i kawiarnię.

powrót do początku

Poza centrum
Jadąc na południe od centrum miasta pociągiem docieramy do przybrzeżnej dzielnicy Ishøj, gdzie znajduje się niezwykłe Arken Museum of Modern Art, zbudowane w celu uczczenia przyznania Kopenhadze tytułu Kulturalnej Stolicy Europy w 1996 roku. Zaprojektowany przez Sørena Roberta Lunda (głównego projektanta Tivoli) budynek muzeum przypomina wrak statku osiadły pośród piaszczystych wydm.

Przy stacji metra Ørestad znajduje się jedno z największych skandynawskich centrów handlowych: Field’s. Budynek zaprojektowała duńska firma architektoniczna C. F. Møller, kładąc nacisk na prostotę, lekkość i przestrzeń. W gorączkowej atmosferze centrum handlowego, miejscem do wypoczynku i refleksji jest Arne Jacobsen Lounge z meblami tego projektanta.

powrót do początku

 

© Copyright Rekta Consulting 2018