www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Duński Teatr Królewski
Kopenhaga

    
The Playhouse
Sankt Annæ Plads 36
1250 Copenhagen K
www.kglteater.dk
Duński Teatr Królewski
w Kopenhadze

 

Nowy teatr został otwarty w listopadzie 2007 r. po trzech latach budowy. Jest położony tuż nad wodą, na końcu starego portu Nyhavn, a z jege foyer i promenady rozciągają się widoki na port, szachulcowe magazyny, budynek Opery i widoczną w oddali cieśninę Oresund. Jak powiedział architekt Lene Tranberg z pracowni Lundgaard & Tranberg, która zaprojektowała budynek, teatr znajduje się „w miejscu, w którym dzielnica Frederiksstad spotyka się z siedmioma morzami".

 

Nowoczesna architektura dostosowana do portowego nabrzeża
Teatr znajduje się na obrzeżach powstałej w XVIII w., eleganckiej dzielnicy Frederiksstad. Jest ona głównym punktem każdej wycieczki ze względu na znajdujący się w pobliżu pomnik Małej Syrenki, Pałac Amalienborg, w którym mieszka królowa Małgorzata II i Marmurowy Kościół królewski.

Królewski teatr w KopenhadzeNowy Teatr mimo swego barokowego sąsiedztwa daje poczucie swojskości; poza tym sprawia wrażenie budynku intrygującego, okazałego i bardzo miejskiego.

„Chcieliśmy, aby Teatr miał swój własny styl, dlatego w wyglądzie czerpie więcej z magazynu niż z baroku Frederiksstad", wyjaśnia architekt Lene Tranberg.
Efekt taki uzyskano dzięki brązowym płytkom, którymi pokryte są zewnętrzne ściany budynku. Płytki, zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla Teatru, zostały wypalone z angielskiej gliny, są szersze, bardziej chropowate i niższe niż tradycyjna cegła. Wiele osób zauważa, że to właśnie dzięki kamieniarce i płytkom budynek ten jest tak niezwykły.


Kuliste wnętrze
Budynek ma powierzchnię 20 000 m. kw. i trzy sceny: scenę główną z widownią na 650 miejsc,
scenę portową z widownią na 200 miejsc oraz scenę studio z widownią na 100 miejsc.Teatr Królewski w Kopenhadze
Architekt Lene Tranberg nazwał Teatr „nowoczesną maszyną teatralną“ - miejscem stworzonym w taki sposób, aby artyści mieli jak najlepsze warunki do pracy. Na przykład serce budynku, Scena Główna, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt akustyczny, dzięki któremu czas pogłosu wynosi jedną sekundę, co zapewnia widzom i artystom doskonałe warunki. Bardzo cieszy to aktorów, którzy także uczestniczyli w procesie projektowania Teatru. Wnętrze sceny jest kuliste, a inspiracją dla niej były, między innymi, okrągłe budynki teatrów szekspirowskich oraz antyczne amfiteatry. Ściany pokryte są charakterystycznymi dla całego budynku ciemnobrązowymi płytkimi, które sprawiają, że panująca tu atmosfera przypomina trochę jaskinię.

Ulubieniec koneserów architektury
Ukończony Teatr stał się natychmiast ulubieńcem koneserów architektury. Krytycy architektury pisali: „Nowatorski sposób wykorzystania płytek i kolorowego szkła sprawi, że teatr ten będzie miejscem magicznym, a jego architektura stanie się sztuką“ oraz „foyer jest arcydziełem w swojej spektakularnej prostocie“. Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse (Federacja na rzecz Upiększenia Stolicy) przyznała Teatrowi dyplom za formę architektoniczną i dobrze wybraną lokalizację. W 2008 r. Teatrowi przyznano także Danske Lyspris (Duńska Nagroda za Oświetlenie) i Nordisk Lyspris (Skandynawska Nagroda za Oświetlenie) za „oryginalne i znakomite oświetlenie".

 

© Copyright Rekta Consulting 2018