www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Nowa dzielnica Ørestad
Kopenhaga

  Tietgenkollegiet - akademik 
 

Centrum Handlowe Field's

Tietgenkollegiet - akademik

Gemini Residence

Cabin Metro Hotel

 Szkoła w Orestad, niezwykłe miejsce nauki>>>

Wycieczka po dzielnicy Oretsad - North (północ)

VisitCopenhagen poleca kilka istnych pereł architektury, ktore koniecznie trzeba odwiedzić>>>

 

Są to następujące obiekty:

  • Field's

  • DR Koncerthuset

  • 8 House

  • VM MOUNTAIN

  • Kalvebod Fælled

  • VM HOUSES

  • Kastrup Sea Bath

  • Ørestad Street Hall

  • The Tietgen Residence Hall

Rekomenduje również wycieczkę śladami nowoczesnych architektonicznych kreacji.

Zobacz galerię zdjęć i opis>>>

 
 
 
Nowa dzielnica Ørestad
w Kopenhadze

 

Kopenhaga się rozrasta, a największe możliwości realizacji nowatorskich pomysłów -zarówno w zakresie tworzenia nowych projektów, jak i wykorzystywania istniejących budynków - daje architektom nowa dzielnica Ørestad, miejsca gdzie ma swój początek połączenie drogowo-mostowe Danii ze Szwecją.

 

 

Skandynawskie centrum handlowe Field’s

Przy stacji metra Ørestad znajduje się jedno z największych skandynawskich centrów handlowych: Field’s. Budynek zaprojektowała duńska firma architektoniczna C. F. Møller, kładąc nacisk na prostotę, lekkość i przestrzeń.
W gorączkowej atmosferze centrum handlowego, miejscem do wypoczynku i refleksji jest Arne Jacobsen Lounge z meblami tego projektanta.

powrót do początku

 

 

Tietgen Residence Hall - studenckie życie inspirowane przez Chińczyków

Projektując nowy akademik, architekci z pracowni Lundgaard & Tranberg czerpali inspiracje z tradycyjnych chińskich osad typu Tulou - wsi z pojedynczymi, okrągłymi domami.

Chcieli oni stworzyć miejsce składające się z przestrzeni wspólnej i prywatnej. Pierwsze 360 mieszkań zostało oddanych do użytku w 2006 r.
www.tietgenkollegiet.dk

powrót do początku

 

Forum do nauczania


Gimnazjum Ørestad to jedna wielka przestrzeń z wieloma poziomami - daje to możliwość prowadzenia lekcji w dowolnym miejscu. Pomimo otwartej przestrzeni konstrukcja ścian i sufitów zapewniają dobrą akustykę. Ze znajdującej się na parterze kawiarni mogą korzystać wszyscy - nie tylko uczniowie i nauczyciele.

Zobacz artykuł i zdjęcia>>>

 

powrót do początku

 

Prismen - centrum kultury i sportu  – "dzielnicowy" dom kultury

projektu Dorte Mandrup Arkiteker, to przykład nowych zainteresowań duńskich architektów - eksperymentów z formami hybrydalnymi w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Hybrydy te łączą w sobie sprzeczne na pozór funkcje i wykluczające się kanony estetyczne. Filigranowa, szklana bryła domu kultury to zaprzeczenie stereotypów dotyczących szarych siedzib komunalnych instytucji. Jest nowoczesna, delikatna, przypomina raczej modną galerię, czy siedzibę kreatywnej firmy.

Zobacz galerię zdjęć i opis>>>

powrót do początku

 

Uniwersytet Technik Informacyjnych – projekt Henninga Larsena.


Skupia jak w soczewce większość cech współczesnych realizacji w Danii: dbałość o środowisko pracy, ekologiczne, technologie budowlane i nowe myślenie o konstrukcji. Polega ono na żonglowaniu schematami konstrukcyjnymi, różnicami poziomów i porządkiem slupów. Należy do nowej grupy budynków – nagich szkieletów poddanych designerskiej obróbce. W kopenhaskim projekcie Larsena głównym motywem jest wielopiętrowa „kanapka” – białe linie kolejnych poziomów są wysunięte w stronę atrium, dzięki czemu zewnętrzne życie obiektu zostało otwarte na strumień przechodniów.. Widać wyraźną inspirację dokonaniami holenderskich pracowni MVRDV i Xaveer de Geyter Architecten, co świadczy o próbie rozwoju wspólnego europejskiego języka architektury przez duńskich projektantów.

Zobacz galerię>>>
(za B.B. Jansen, Duńska architektura dziś, Euro-architekura Dania, dod. do Architektura,1.06.2006, wyd. Murator)

 

 

powrót do początku

 

Od silosu na zboże do luksusu

 

Gemini Residence w Kopenhadze

Od momentu swego powstania w 1963 r. silosy na Wyspach Brygge służyły do przechowywania ziarna wykorzystywanego w produkcji paszy i oleju. Dziś te przemysłowe silosy składają się z eleganckich apartamentów i noszą nazwę Gemini Residence. W środku budowli znajduje się klatka schodowa, foyer i windy, a na jej szczycie przeźroczysta konstrukcja dachowa. Najbliżej betonowego rdzenia położone są kuchnie i łazienki, natomiast pokoje dzienne znajdują się od zewnętrznej strony budynku.

Zobacz galerię zdjęć i opis>>>

powrót do początku

 

Góra w Kopenhadze - VM Bjerget


VM Bjerget (Góra) w Ørestad daje złudzenie górskiego stoku w Kopenhadze. Większość ze znajdujących się w nim 80 mieszkań ma swoje 100-metrowe ogrody na dachu. Wraz z wychodzącą na północ i zachód fasadą o powierzchni 2700 m. kw., która przypomina masyw Mount Everestu, sprawiają, że budynek przypomina górę. W 2008 r. VM Bjerget autorstwa Bjarke Ingels Group został uznany na Światowym Festiwalu Architektury za najlepszy budynek mieszkalny na świecie i pokonał 243 inne projekty.

Zobacz galerię zdjęć i opis>>>

powrót do początku

 

CABINN Metro - największy hotel w Danii


CABIN Metro - Proj. D. Libeskind

W 2009 r został otwarty największy hotel Danii - CABINN Metro w Kopenhadze. Ten wyjątkowy obiekt zaprojektowany został przez Daniela Libeskinda, światowej sławy architekta i urbanistę.


Daniel Libeskind rodził się w 1946 roku w Łodzi, jest autorem architektury wnętrza Duńskiego Muzeum Żydowskiego w Kopenhadze, mającego siedzibę w Bibliotece Królewskiej, ale w swej karierze projektował już gmachy ważnych instytucji kulturalnych i komercyjnych, takich jak muzea, sale koncertowe, centra konferencyjne i handlowe (m.in. World Trade Center w Nowym Jorku), a także uniwersytety, apartamentowce, hotele i budynki mieszkalne.

Nowy hotel CABINN Metro znajduje się w północno-zachodniej części Ørestad, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Kopenhagi i w pobliżu centrum miasta, które jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów urbanistycznych w Europie. Usytuowany jest zaledwie 4-5 kilometrów od kopenhaskiego lotniska Kastrup, a dzięki położeniu hotelu na rogu Center Boulevard i Arne Jacobsens Allé w Ørestad, goście mają wspaniały widok na Amager Faeledvej i Royal Golf Center. Jednocześnie hotel sąsiaduje z największym centrum handlowym w Danii - Fields, centrum kongresowo- wystawienniczym Bella Center oraz stacją metra, co ułatwi gościom komunikację z innymi częściami Kopenhagi oraz szwedzkim Malmo.

Hotel w zamyśle ma stać się jednym z architektonicznych punktów orientacyjnych miasta, wyróżniając się charakterystycznymi, czerwonymi szczytami i niebiesko-szarą, oryginalna fasadą. Oferuje 750 pokoi, przez co obiekt ten jest największym hotelem w Danii.

CABINN Metro ma swojej ofercie centrum konferencyjne mogące pomieścić 200 osób, goście mają także do dyspozycji restaurację na 150 osób, bezpłatny internet bezprzewodowy we wszystkich pokojach i hotelowym lobby, 24-godzinną recepcję, lobby bar, centrum usług dla biznesu oraz kafejkę.

powrót do początku

 

© Copyright Rekta Consulting 2018