www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Radisson Royal
Kopenhaga

    
 
Hotel SAS Royal (obecnie Radisson Blu Royal)
pierwszy na świecie prawdziwie designerski hotel

 

22-piętrowa ikona designu obchodziła hucznie swoje 50. urodziny

 

Niewiele osób czeka na swoje 50. urodziny. Jednak pierwszy na świecie designerski hotel nie miał się czego obawiać - Hotel Radisson Blu Royal w Kopenhadze  w wielkim stylu zorganizował latem 2010 fetę z okazji 50. rocznicy swojego otwarcia.

Jest jedna osoba, która mogła czuć się szczególnie dumna biorąc udział w tych uroczystościach. Roy Kappenberger, aktualny dyrektor hotelu i syn jego pierwszego dyrektora, Alberto Kappenbergera, który się w hotel Royal urodził, dostał po nim imię i w nim się wychował.

 „Jeden wielki plac zabaw na 22 piętrach, które można było eksplorować“, tak Roy nazwał hotel, w którym spędził dzieciństwo. w którym zaczął pracę jako bagażowy i do którego wrócił w 2008 r., aby zostać jego dyrektorem.

Zanim 1 lipca 1960 r Hotel SAS Royal (obecnie Radisson Blu Royal) otworzył swe podwoje dla pierwszych gości, został przemyślany i zaprojektowany w najdrobniejszym szczególe..
Wnętrze kopenhaskiego hotelu, od hallu, poprzez pokoje, po znajdującą się na szczycie restaurację, w całości zaprojektował duński designer Arne Jacobsen (1902-1971), który dzisiaj stał się ikoną skandynawskiego wzornictwa użytkowego.
Idee Jacobsena obecne są w całym budynku - zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz - co czyni go pierwszym na świecie prawdziwie designerskim hotelem.

Wszędzie oryginały


Po wejściu do lobby goście wciąż mają przed sobą fascynujący widok słynnych foteli: Jajo i Łabędź - najbardziej popularnych mebli Arne Jacobsena, zaprojektowanych specjalnie dla tego hotelu. Nowoczesny i funkcjonalistyczny styl, który dominuje w całym budynku, sprawił, że hotel sam w sobie stał się atrakcją. Największym zainteresowaniem cieszy się słynny pokój 606. Przynajmniej raz w tygodniu ktoś chce się w nim zatrzymać, żeby spędzić jakiś czas we wnętrzu urządzonym dokładnie tak, jak wyobrażał to sobie Jacobsen - dotyczy to podłogi, lamp, łóżka i oczywiście foteli.

Nawet jeśli będąc w Kopenhadze pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu wydaje się zbyt drgoi, można śmiało obejrzeć jego wnetrza, usiąść pod Królewską lampą, zobaczyć oryginalne krzesło Żyrafę lub otworzyć drzwi klamką zaprojektowaną przez Jacobsena,

Na 20. piętrze znajduje się restauracja Alberto K, nosząca imię legendarnego pierwszego dyrektora - pochodzącego ze Szwajcarii Alberto Kappenbergera. Z jej okien rozpościera się widok na dachy Kopenhagi a podawane w niej dania nowoczesnej kuchni włoskiej goście jedzą oczywiście za pomocą sztućców zaprojektowanych przez Arne Jacobsena.

Są one tak futurystyczne, że Stanley Kubrick wykorzystał je w nakręconym w 2001 r. filmie „Odyseja Kosmiczna". Jednak jeśli masz ochotę tylko na niezapomnianą przystawkę lub chcesz tu zakończyć wieczór spędzony w mieście, wejdź do baru, w którym podawany jest słynny Koktajl Kopenhaga oraz Najdroższy Koktajl na Świecie – doskonała nazwa dla drinka w takim miejscu.

 

© Copyright Rekta Consulting 2018