www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Hotel SAS Royal
Kopenhaga

Lobby Pokój spotkań Restauracja
 
Radisson Blu Royal Hotel
Hammerichsgade1
Copenhagen V DK-1611
Dania
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 duńskie skandynawskie wzornictwo Radisson Blu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
skandynawskie duńskie wzornictwo Radisson Blu Royal Kopenhaga
 
 
 
Hotel SAS Royal w Kopenhadze
Hotel SAS Royal pierwszy na świecie prawdziwie designerski hotel

 

Zanim 1 lipca 1960 r Hotel SAS Royal (obecnie Radisson Blu Royal) otworzył swe podwoje dla pierwszych gości, został przemyślany i zaprojektowany w najdrobniejszym szczególe.
Wnętrze kopenhaskiego hotelu, od hallu, poprzez pokoje, po znajdującą się na szczycie restaurację, w całości zaprojektował duński designer Arne Jacobsen (1902-1971), który dzisiaj stał się ikoną skandynawskiego wzornictwa użytkowego.
Idee Jacobsena obecne są w całym budynku - zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz - co czyni go pierwszym na świecie prawdziwie designerskim hotelem.

 

Bryła budynku
Przemyślane wnętrze i detal
Czy to się podobało?
Arne Jacobson w hotelu Radisson Blu Royal dzisiaj

Bryła budynku
Początek historii świadomego związku wzornictwa i architektury w Danii, rozpoczyna się od hotelu SAS Roya
l przy Vesterbrogade w Kopenhadze. Jest to główna arteria tego historycznego, hanzeatyckiego miasta, zdominowanego przez eleganckie, kilkupiętrowe mieszczańskie kamienice i potężny, ceglany ratusz z XIX wieku. Tak właśnie wygląda otoczenie Hotelu Royal, pierwszego drapacza chmur w Kopenhadze, zbudowanego w ze szkła i betonu, w stylu minimalizmu skandynawskiego. Szare ściany podzielone horyzontalnym fryzem wąskich okien, aluminiowe konstrukcje ram i drzwi wejściowych, tak charakterystyczne dla stylu szkło i beton, możemy do dziś oglądać w realizacji warszawskiej Ściany Wschodniej (pasaż Domów Centrum) wzorowanej na centrum handlowym Sztokholmu. Bryła Hotelu Royal SAS nie zyskała naśladowców i hotel pozostaje do dziś jedynym wieżowcem w duńskiej stolicy.

powrót do początku

Przemyślane wnętrze i detal
Arne Jacobsen wykonał projekt totalny tworząc w Royal SAS komplementarną całość złożoną z drobnych, jak klocki Lego elementów, od klamek i sztućców, po meble i ogród zimowy (obecnie nie istniejący).

Hall hotelowy, wyłożony brązowo-czarnym, zimnym marmurem stanowi bardzo przestronne wnętrze, w którym wręcz uderza wrażenie oszczędności detali i zastosowanie pustych powierzchni.


skandynawskie duńskie wzornictwo Radisson Blu Royal Kopenhaga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wrażenie to potęgują stojące na środku 4 obciągnięte czarną skórą, małe fotele typu Łabędź (fotele Łabędź i Jajo– ikony wzornictwa użytkowego zostały SPECJALNIE zaprojektowane dla Hotelu Royal SAS w latach1956-8 ) oraz strome, kręcone schody o ażurowej poręczy, prowadzące do strefy konferencji.

Ten typ ustawienia foteli, projektu schodów i klatki schodowej to jeden z ulubionych motywów Arne Jacobsena, doskonały przykład znajduje się w kopenhaskim Duńskim Banku Narodowym.


Wystrój pokoi Royal SAS oczywiście jest podporządkowany rytmowi okna, które stanowi długi, wąski fryz w pokoju hotelowym. Oparcia foteli, łóżek, półek, wysokość zwieszającej się lampy, wszystkie te elementy nie przewyższają linii framugi okiennej. Stół, krzesła i fotele należą do tej samej linii: Łabędź i Jajo (1956), Mrówka (1952).


Koniecznej i prostej funkcjonalności podlegają krany, umywalka i wanna. Dominują szarości, biele, zgaszone błękity i zielenie.
Forma i kształt przedmiotów odpowiada trzem naczelnym dla Jacobsena sposobom kształtowania przestrzeni i opisu świata: naturalność formy, geometria kształtu, fale i linie.

powrót do początku

Czy to się podobało?
Stanley Kubrick w jednym z pokojów nakręcił sceny do filmu Odyseja Kosmiczna 2001. Pamiętamy, że były to wnętrza dosyć zimne i sterylne, i tak też z czasem zostały odebrane.


Lata 70 i 80 nie obeszły się łaskawie z dziełem Jacobsena, ale wraz z powracającym renesansem wzornictwa narodowego, czasem triumfu skandynawskiego designu, którego największym guru do dziś pozostaje Arne Jacobsen, powróciły i czasy świetności Royal SAS. Hotel został poddany gruntownej odnowie (vintage) w latach 1999-2000.

powrót do początku

Arne Jacobsen w hotelu Radisson Blu Royal  dzisiaj

Hotel obchodził już swe pięćdziesiąte urodziny, ktore można uznać za triumf duńskiego wzornictwa.
Największym zainteresowaniem cieszy się słynny pokój 606. Przynajmniej raz w tygodniu ktoś chce się w nim zatrzymać, żeby spędzić jakiś czas we wnętrzu całkowicie zaprojektowanym przez Arne Jacobsena w swej pierwotnej wersji (rzadko spotykane krzesło Kropla - 1959), dotyczy to koloru wykładziny, lamp, łóżka i oczywiście foteli.

skandynawskie duńskie wzornictwo Radisson Blu Royal KopenhagaObecnie możemy nie tylko spać w pokoju 606, ale również można zjeść kolację w Restauracji Alberto K na 20 piętrze skąd rozpościera się genialna panorama miasta.


Restauracja, nosi imię legendarnego pierwszego dyrektora - pochodzącego ze Szwajcarii Alberto Kappenbergera. W 2010 roku urodziny hotelu będzie uroczyście świętował syn Alberto, Roy Kappenberger, aktualny dyrektor hotelu, człowiek, który się w nim urodził, dostał po nim imię i w nim się wychował.

Restauracja słynie z nowoczesnej kuchni włoskiej, goście jedzą oczywiście za pomocą sztućców zaprojektowanych przez Arne Jacobsena. Są one tak futurystyczne, że Stanley Kubrick wykorzystał je w nakręconym w 2001 r. filmie „Odyseja Kosmiczna". Jednak jeśli masz ochotę tylko na niezapomnianą przystawkę lub chcesz tu zakończyć wieczór spędzony w mieście, wejdź do baru, w którym podawany jest słynny Koktajl Kopenhaga oraz Najdroższy Koktajl na Świecie – doskonała nazwa dla drinka!

Hotel ma specjalną internetową galerię z możliwością panoramicznego obejrzenia wnętrza.

 

 

powrót do początku


Zobacz wnętrza na stronach:

www.radisson.com/copenhagendk_royal

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018