www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Koncepcje przestrzeni
Jan Gehl

Jan Gehl - Aarhus lighthouse Jan Gehl - Oslo public space  Jan Gehl - Dublin Cherrywood 
 
Jan Gehl
Architekt

Jan Gehl (ur. 17 września 1936 r.) - duński architekt i konsultant w dziedzinie projektowania przestrzeni miejskiej. Pracuje w Kopenhadze, w swojej pracy koncentruje się na poprawie jakości życia w mieście poprzez realizację projektów czyniących je bardziej przyjaznym dla pieszych i rowerzystów.

Miasta są dla ludzi, nie dla słoni
Jan Gehl w Polsce - w rozmowie z Michałem Wybieralskim, Poznań, Gazeta Wyborcza 18.03.2010

czytaj>>>

 

Biografia
Gehl uzyskał tytuł magistra architektury na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w 1960 r. W 1966 r.otrzymał od tej uczelni stypendium badawcze na „studia nad formą i wykorzystaniem przestrzeni publicznej“ i od tego czasu był jej wykładowcą i profesorem. Wykładał także gościnnie w Kanadzie, USA, Meksyku, Belgii, Niemczech, Polsce i Norwegii. Jest jednym z założycieli Gehl Architects – Urban Quality Consultants.

Jako „młody architekt pracujący na przedmieściach“ Gehl ożenił się z absolwentką psychologii i prowadził z nią „wiele dyskusji na temat powodów, dla których architekci, architekci krajobrazu i planiści nie poświęcają większej uwagi ludzkiemu aspektowi architektury... Moja żona i ja zaczęliśmy badać pogranicze socjologii, psychologii, architektury i planowania".

Wpływy
Projekt biura Gehl Architects dla Brighton New Road, w którym wykorzystano przestrzeń wspólną, zdobył nagrodę UK Civic Trust Award. Duńska wersja wpływowej książki Gehla „Life Between Buildings" opublikowana została po raz pierwszy w 1971 r., a pierwsze tłumaczenie na angielski ukazało się w 1987 r. Gehl jest orędownikiem praktycznego i prostego podejścia do kwestii ulepszania form miejskich: obejmuje ono systematyczne dokumentowanie przestrzeni miejskiej, wprowadzanie stopniowych ulepszeń i dokumentowanie ich po raz kolejny.

Stroget - KopenhagaW swojej książce "Public Spaces, Public Life" Gehl opisuje jak dzięki takim stopniowym zmianom udało się w 40 lat przekształcić Kopenhagę z miasta zdominowanego przez samochody w miasto przyjazne pieszym. Strøget - położona w Kopenhadze strefa wolna od ruchu samochodowego, która jest najdłuższym deptakiem handlowym w Europie - zawdzięcza swój wygląd głównie pracy Gehla. Do opisu swojej wizji ośródków miejskich, których istotnym elementem jest kultura rowerowa i przemieszczanie się tym środkiem transportu po mieście Gehl używa często słowa „skopenhagizować“.

Gehl uczestniczy i jest doradcą w wielu projektach kształtowania przestrzeni miejskiej i publicznej na całym świecie.

W 2004 r. przeprowadził ważne badanie nad jakością przestrzeni publicznej w Londynie, które zlecił mu Transport for London oraz pomagał miastom Wakefield i Castleford zaprojektować i stworzyć lepszą przestrzeń publiczną w ramach inicjatywy „The Castleford Project".
W latach 2007-2008 został wynajęty przez Departament Transportu miasta Nowy Jork do stworzenia nowej wizji ulic miasta, na których miały być zastosowane rozwiązania poprawiające jakość życia pieszych i rowerzystów. Departament Transportu wykorzystał pracę Gehla do „bezpośredniego zainspirowania“ procesu realizacji nowej polityki i projektów w dziedzinie planowania przestrzeni publicznej.
Gehl wpłynął także na architekturę w Australii, gdzie prowadził badania nad przestrzenią publiczną dla Melbourne (1994 i 2004), Perth (1995 i 2009), Adelajdy (2002), Sydney (2007) i Christchurch.

 

Pracownia architekta

 

© Copyright Rekta Consulting 2018