www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Kolekcja prac
Ole Wanscher

     
Ole Wanscher
Duński projektant mebli

Ole Wanscher (16.09.1903 – 27.12.1985) - duński projektant mebli. Był jedną z czołowych postaci skandynawskiego wzornictwa  w czasie, kiedy ruch ten stał się popularny na całym świecie.

Biografia
Ole Wanscher, który urodził się 16 września 1903 r. w Danii, studiował w Kopenhaskiej Szkole Wzornictwa Przemysłowego (Kunsthåndværkerskolen) i pozostawał pod szczególnie silnym wpływem prof. Kaare Klinta. Po skończeniu studiów Wanscher pracował z Klintem w latach 1924-1927, w którym to okresie założył własne biuro jako niezależny architekt specjalizujący się w projektowaniu mebli.

W latach 40. i 50., pracując z mistrzem stolarskim A.J. Iversenem, Wanscher stworzył dziesiątki projektów, które są teraz uznawane za arcydzieła modernizmu. W latach 50. Wanscher odszedł ze swojej firmy i rozpoczął współpracę z P. Jeppesens Møbelfabrik A/S, która trwała do końca jego zawodowej kariery. Po śmierci Kaare Klinta w 1955 r. Wanscher zastąpił go na stanowisku profesora na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych, które to stanowisko piastował do odejścia na emeryturę w 1973 r. W okresie pracy na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych Wanscher, za namową swojego ojca, który był historykiem sztuki, opublikował wiele książek poświęconych historii projektowania mebli, między innymi „The History of the Art of Furniture" oraz „Five Thousand Years of Furniture".

 

Projekty
Podobnie jak jego mentor Kaare Klint, Wanscher czerpał z wielu źródeł, począwszy od mebli ze starożytnego Egiptu, a skończywszy na XVIII-wiecznym wzornictwie brytyjskim.
Jednym z najbardziej znanych projektów Wanschera jest tak zwany „Stołek egipski" [ang. Egyptian Stool] z 1960 r. Wpływ na niego miały także wzornictwo greckie i chińskie.

Choć Wanscher stworzył wiele z najbardziej znanych projektów z A.J. Iversenem, był on także bardzo zainteresowany produkcją mebli dla masowego odbiorcy i wiele projektów powstało właśnie z myślą o produkcji masowej. Jednym z najbardziej znanych projektów Wanschera jest fotel z drewna tekowego zaprojektowany dla firmy France & Son w 1951 r.

Prace Wanschera określane były jako „delikatne“, „eleganckie“ i „uporządkowane“.

 Zobacz kolekcje prac projektanta

 Zobacz inne prace projektanta

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018