www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Wybrane prace
Jens Quistgaard

    
Jens Quistgaard
Projektant

 

Jens Harald Quistgaard (23.04.1919 – 4.01.2008) - duński projektant przemysłowy.

Współpracował z przedsiębiorcą Tedem Nierenbergiem i w duchu skandynawskiego wzornictwa projektował dla Dansk International Designs eleganckie i funkcjonalne przybory kuchenne i elementy wyposażenia domu.

 

Młodość i edukacja
Quistgaard urodził się 23 kwietnia 1919 r. w Danii. Jego ojciec był rzeźbiarzem, który uczył go sztuk plastycznych, a Quistgaard zaczął sam rzeźbić zabawki z resztek drewna, co potem kontynuował ze swoimi dziećmi. W wieku 14 lat zamiast na gwiazdkę poprosił o młot kowalski i kowadło i je dostał. Jego pierwsze prace zostały pokazane w Muzeum Charlottenberg kiedy miał 15 lat - był to komplet wykutych przez niego ręcznie noży. Później praktykował u złotnika Georga Jensena pod kierunkiem Justa Andersona lecz praktykę tę przerwał wybuch drugiej wojny światowej, w trakcie której działał w duńskim ruchu oporu.

 

Dansk International Designs


Widelec i nóż z nierdzewnej stali i drewna tekowego, które Quistgaard zaprojektował i ręcznie wykuł, zostały w 1954 r. wystawione w jednym z kopenhaskich muzeów. Stworzył je dlatego, że nie był w stanie znaleźć niczego, co podobałoby mu się tak bardzo, aby to kupić. Amerykanin Ted Nierenberg podróżował po Europie i zauważył te sztućce w trakcie wizyty w tym muzeum. Nierenberg odnalazł Quistgaarda i przekonał go, że projekt ten może być realizowany na masową skalę, co doprowadziło do stworzenia Dansk International Designs. Od połowy lat 50. do lat 80. Quistgaard projektował dla Dansk ze swojego studio w Kopenhadze.

W 1956 r. Quistgaard zaprojektował linię emaliowanych naczyń kuchennych w stylu Kobenstyle, które były zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie i można je było przenosić z kuchni do stołu dzięki uchwytom będącym jednocześnie podstawką.  Do 1958 r. Nierengard i Quistgaard rozszerzyli asortyment Dansk o magazynowe półki i stołki z drewna tekowego, kamionkowe naczynia żaroodporne oraz solniczki i pieprzniczki a także naczynia z trzcinowymi uchwytami, a „The New York Times“ napisał w tym roku, że „wprowadzają one wiele zamieszania“ jako „jedne z najbardziej popularnych akcesoriów w amerykańskich domach“.

Był znany ze swoich eleganckich i funkcjonalnych projektów, do tworzenia których wykorzystywał i łączył takie materiały, jak egzotyczne drewno i nierdzewną stal oraz emaliowaną stal w żywych kolorach. W 1954 r. przyznano mu nagrodę Lunning Prize a na mediolańskim Triennale zdobył sześć złotych medali. Jego projekty znalazły się w kolekcjach takich muzeów, jak Luwr w Paryżu czy Metropolitan Museum of Art oraz Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Quistgaard zmarł w wieku 88 lat 4 stycznia 2008 r. w swoim domu w duńskim Vordingborg.

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018